Edirne Haber
HV
04 ARALIK Pazartesi 18:27

Horizon Projesi’nde Paydaşlar Değerlendirme Toplantısında Bir Araya Geldi

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin ortağı olduğu Horizon 2020 Era-Net Cofund Projesi kapsamında proje ortakları ikinci değerlendirme toplantısını Belçika’nın başkenti Brüksel’de yaptı.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 17-11-2022 16:42   Güncelleme : 17-11-2022 16:42
Horizon Projesi’nde Paydaşlar Değerlendirme Toplantısında Bir Araya Geldi

Avrupa Birliği Horizon 2020’nin kentsel hareketlilik, erişilebilirlik ve bağlanabilirlik alanında bir çağrısı olan ERA-NET Cofund desteğine, Konya Büyükşehir Belediyesi’nin de proje ortağı olduğu ve kısa adı JUSTICE olan “Kapsayıcı Bir Sehir Modeli Elde Etmek için Kentsel Morfoloji, Zaman-Mekânsal, Sosyo-Bilişsel Erişebilirliğe Katılım Projesi” 2021 yılı Mayıs ayında başladı.

Aylık olarak çevrimiçi toplantıların yapıldığı projede geçen sene Fransa Strazburg’da yapılan ilk yüz yüze toplantının ardından bu sene Belçika’nın başkenti Brüksel’de proje ortakları bir araya geldi. Brüksel Libre Üniversitesi’nin ev sahipliğinde geçen görüşmelerde Konya Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi’nden yetkililer, Strazburg Üniversitesi, Brüksel Louvain Üniversitesi ve Brüksel Libre Üniversitesi’nden akademisyenler ve idareciler katıldı.

Konya, Brüksel ve Strazburg’tan ortakların bulunduğu projede üç şehirde toplu ulaşım imkanları kullanarak şehrin farklı yerlerine erişim süreleri ile ilgili yapılan çalışmalar değerlendirildi. Oluşturulan haritalar ve bulgular paydaşlarla paylaşıldı. Ayrıca fiziksel engellilerin toplu ulaşım kullanırken yaşadıkları sorunlarla ilgili saha incelemesi yapıldı.

Proje kapsamında vatandaşlara yönelik anket çalışmaları yapılacak, üç şehir için dijital erişilebilirlik atlası oluşturulacak, akademik yayınlar hazırlanacak ve Konya’da ise görme engellilerin toplu ulaşımda erişilebilirliğini artıracak bir uygulama gerçekleştirilecek.

Ayrıca program kapsamında Brüksel’in toplu ulaşım kurumu olan STIB MIVB ve Brüksel Bisiklet Müdürlüğü ile görüşmeler gerçekleştirildi.

Yapılan görüşmelerde bir sonraki toplantının 2023 yılı içerisinde Konya’da yapılması karara bağlandı.

AdminAdmin

YORUMLAR