Ekonomi
Giriş Tarihi : 02-10-2021 12:09   Güncelleme : 02-10-2021 12:09

İpsala İlçesi Kumdere Köyünde Çeltik Hasadı Gerçekleştirildi

​ Sayın Valimiz Ekrem CANALP, Sayın Vekilimiz Dr

İpsala İlçesi Kumdere Köyünde Çeltik Hasadı Gerçekleştirildi

Sayın Valimiz Ekrem CANALP, Sayın Vekilimiz Dr. Fatma AKSAL, İpsala Kaymakamımız Sayın Ekrem GÜNGÖR, AK Parti İl Başkanımız Sayın Belgin İBA, İl Tarım ve Orman Müdürümüz Sayın Atilla BAYAZIT, Trakya Tarımsal Araştırma Müdürü, İlçe ve Belde Belediye Başkanlarımız, İlçe Tarım ve Orman Müdürlerimiz, Ticaret Borsası Başkanlarımız, Ziraat Odası Başkanlarımız, Sulama Birlik ve Kooperatif Başkanlarımız, Muhtarlarımız ve Üreticilerimizin katılımlarıyla; Bakanlığımızın bu yıl yürütmeye başladığı “Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi” kapsamında uygulamaya koyduğumuz Damla Sulama Yöntemi İle Çeltik Yetiştiriciliğinin Yaygınlaştırılması Projesi paydaşımız Ekrem EGE’ye ait İpsala İlçemiz Kumdere Köyündeki 128 gün önce su dolu çeltik tavalarının olmadığı eğimli, bayır ve mibzerle çeltik tohumunu ekerek başladığımız projemizde çeltik hasadını gerçekleştirdik.

Bu proje kapsamında İlimizde 32 üreticimize 930 da.’lık alan için %75 hibeli 20.320 kg. sertifikalı tohum verilmiştir.

Edirne her yıl Türkiye’nin çeltik ihtiyacının %41 oranında önemli bir kısmını karşılıyor ve bu üretimi klasik devamlı sulama metodu ile ovalarımızda yapılıyor.

Bu yıl 500 bin dekarın üzerinde çeltik ekilişi gerçekleştirildi ve bu üretim devamlı sulama yapılan ovalar ile sınırlanmış durumda; bu yöntemde amaç eğimli ve bayır arazilerde de çeltik yetiştirerek ekiliş alanını artırmak ve dolayısıyla daha fazla ürün elde etmektir.

Bu yöntemin birçok avantajı bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi %60’a varan su tasarrufu sağlanması, arazi hazırlığının tesviye ve tava yapmayı gerektirmediğinden daha kolay olması, yakıttan, enerjiden ve iş gücünden tasarruf sağlamasıdır. Bir diğer avantajı ise kolay bir şekilde yer hazırlığı yaparak ikinci ürün alınmasıdır.

Düzenlemiş olduğumuz bu hasat etkinliği vesilesi ile çeltik hasadı yapan tüm üreticilerimize bereketli bir hasat dönemi diliyoruz.