Eğitim
Giriş Tarihi : 12-11-2021 00:03   Güncelleme : 12-11-2021 00:03

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ , 10 KASIM’DA TEK YÜREK OLDU

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ, 10 KASIM’DA TEK YÜREK OLDU

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ , 10 KASIM’DA TEK YÜREK OLDU

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete irtihalinin 83’üncü yılında, Trakya Üniversitesi Ayşekadın Kampüsü’nde düzenlenen törenle anıldı. Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Edirne Valiliği tarafından Atatürk Anıtı’nda düzenlenen törene katılırken, Trakya Üniversitesi Ayşekadın Kampüsü’nde düzenlenen törene Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Osman Nuri Hatipoğlu, Prof. Dr. Murat Türkyılmaz, Prof. Ahmet Hamdi Zafer, genel sekreter yardımcıları, dekanlar, müdürler, akademisyenler, çalışanlar ve öğrenciler katıldı.
Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Osman Nuri Hatipoğlu, Prof. Dr. Murat Türkyılmaz ve Prof. Ahmet Hamdi Zafer’in Atatürk anıtına çelenk bırakmasıyla başlayan törende, Cumhuriyetin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikal ettiği saat olan 09:05’te çalan sirenler eşliğinde iki dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve ardından İstiklal Marşı okundu.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 83’üncü yıl dönümü münasebetiyle düzenlenen törende, günün anlam ve önemini belirten konuşmanın yanı sıra Trakya Üniversitesi öğrencileri tarafından da Atatürk konulu şiirler okundu.

Öğr. Üyesi Sabri Can Sannav, Cumhuriyetin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü vefatının 83’üncü sene-i devriyesinde saygı, rahmet ve minnetle andıklarını belirterek, Atatürk’ün üstün ve çok yönlü kişiliğini tören alanını dolduran kalabalıkla paylaştı. Mustafa Kemal Atatürk’ün, gerek milli mücadele döneminde bir askeri deha gerekse Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan sonra siyasi duruşu, kararları ve eylemleri ile büyük bir lider olduğuna dikkat çeken Dr. Öğr. Üyesi Sabri Can Sannav, “Milli Mücadeleden sonra Atatürk’ün en önemli hedefi, ülkemizi muasır medeniyetler seviyesine ulaştırmak olmuştur. Bunun için pek çok adım atmış, pek çok reform ve devrim gerçekleştirmiştir. Atatürk’ün liderliğinde her alanda kendine yeten bir ülke olmak için büyük ve bütüncül bir kalkınma hamlesi başlatılmıştır. Çok sayıda sanayi tesisi ardı ardına hizmete alınmış, bu sanayii destekleyecek başta demiryolu olmak üzere ciddi altyapı yatırımlarına girişilmiş ve Anadolu’nun en ücra köşelerine ulaşacak büyük bir eğitim seferberliği başlatılmıştır.” şeklinde konuştu.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, bir milletin bekasını ve varlığının devamını sağlayan değerlerin o milletin dili ve tarihi olduğunu bilerek, Cumhuriyet’in ilk yıllarında bunun da gereğini yerine getirdiğini söyleyen Dr.Üyesi Sabri Can Sannav, “Batı dünyasının, Türklere dair kemikleşmiş bir bakışı, bir kanaati vardır: Tahkir edici bir bakıştır bu. Tarih kitaplarında ‘Türkler medeniyetten yoksundur; ikinci derece bir ırktır’ gibi tezleri hep işlemişlerdir. Gazi, bu görüşlerin temelsiz olduğunu ilmî tetkiklerle ve bütün yönleriyle, bu köklü milletin tarihini, medeniyetini inceleyecek ve araştıracak ilim müesseselerinin eksikliğini hissetmiş; yeni başkentte, Türk Tarih Kurumunu, Türk Dil Kurumunu, Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesini kurmuştur.” dedi.
Son olarak, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün fikirlerine ve değerlerine sahip çıkılması gerektiğini vurgulayan Dr. Öğr. Üyesi Sabri Can Sannav “Büyük mütefekkir İbn-i Haldun, ‘Geçmiş geleceğe, suyun suya benzemesinden daha çok benzer.’ demiştir. Dünü konuşurken bugünü düşünmeli ve yarını hayâl etmeliyiz. Yarını planlamak, yarına hazırlanmak için dünü çok iyi bilmeliyiz. Bu bağlamda, Atatürk’ü ve yakın tarihimizi derinlemesine incelemek, değerlendirmek, dersler çıkarmak ve gelecek kuşaklara aktarmak bizim için millî bir görevdir.” ifadelerini kullandı.
Tören, günün anlam ve önemini belirten konuşmanın ardından sona erdi..