Eğitim
Giriş Tarihi : 23-12-2021 13:44   Güncelleme : 23-12-2021 13:44

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ 18 ARALIK ULUSLARARASI GÖÇMENLER GÜNÜ, NDE DÜZENLENEN ETKİNLİKLERLE KUTLANDI

18 ARALIK ULUSLARARASI GÖÇMENLER GÜNÜ, TRAKYA ÜNİVERSİTESİNDE DÜZENLENEN ETKİNLİKLERLE KUTLANDI

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ 18 ARALIK ULUSLARARASI GÖÇMENLER GÜNÜ, NDE DÜZENLENEN ETKİNLİKLERLE KUTLANDI

Trakya Üniversitesi Balkan Kongre Merkezi’nde, Edirne Valiliği İl Göç İdaresi Müdürlüğü tarafından “18 Aralık Uluslararası Göçmenler Günü” etkinliği düzenlendi.
Trakya Üniversitesi ev sahipliğinde Balkan Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen “Kültürlerin Buluşma Noktası Türkiye” adlı programa Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Edirne Vali Yardımcısı Hakan Yavuz Erdoğan, İl Göç İdaresi Müdürü Musa Aşılıoğlu, akademisyenler ve uluslararası öğrenciler katıldı.
Etkinlik, Edirne İl Göç İdaresi Müdürlüğü tarafından hazırlanan video gösterimleri ile başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından açılış konuşmasını gerçekleştiren İl Göç İdaresi Müdürü Musa Aşılıoğlu, göçün tüm dünyayı ilgilendiren bir olgu olduğunu ve içinde derin anlamlar ve yaşanmışlıklar barındırdığını ifade etti. Aşılıoğlu “Bu hikâyenin kahramanları ise yüreklerinde her ne olursa olsun sevgiyi ve kardeşliği diri tutan göçmenler ve her daim onları kucaklayan aziz milletimizdir.” ifadelerini kullandı.
Yurtlarından sürülen pek çok göçmenin, yüzyıllardan beri Anadolu topraklarına sığındıklarını belirten Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, büyük medeniyetlerin kaderlerinin göçlerle değiştiğini vurguladı. Rektör Prof. Dr. Tabakoğlu “Büyük medeniyetlerin, Roma olsun başka medeniyet olsun kaderlerinin göçlerle değiştiğini biliyoruz. Büyük göçlerle bu büyük medeniyetler kaderlerini değiştirmiş, yönetimlerini değiştirmiş ve bu olgu hep yaşanmaya devam etmiş. Bugün, Osmanlı’nın çekildiği topraklar kanıyor. Suriye, Irak, Kafkaslar, Balkanlar patlamaya hazır bir bomba gibi, Afganistan, çoğu Müslüman. Bu coğrafyada uzun süredir hiç hak etmediği acılarla baş başa. Yurtlarından sürülmüş, çocuklarının, gençlerinin bir geleceği olmayan, topraklarından bir umut var mı diye yollara dökülmüş insanlar yine yüzyıllardır olduğu gibi Anadolu’ya sığınıyorlar, dünya gerçekten zor günlerden geçiyor.” dedi.
ABD’nin göçlerle oluşan bir devlet olduğunu ifade eden Edirne Vali Yardımcısı Hakan Yavuz Erdoğan, ABD’nin bugün ise göçe yönelik farklı bir politika uyguladığını ifade etti. Bazı devletlerin göçe insani değerlerle yaklaştığını belirten Edirne Vali Yardımcısı Erdoğan, bazı ülkelerin ise göçü bir tehlike olarak gördüğünü vurguladı.
Etkinlik açılış konuşmalarının ardından halk oyunları gösterileri ve müzik dinletisiyle birlikte sona erdi.