Eğitim
Giriş Tarihi : 26-11-2021 13:15   Güncelleme : 26-11-2021 13:15

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ ALİYA İZZETBEGOVİÇ, BİR MEDENİYETİN YENİDEN İNŞAASI ETKİNLİĞİ İLE ANILDI

ALİYA İZZETBEGOVİÇ, BİR MEDENİYETİN YENİDEN İNŞAASI ETKİNLİĞİ İLE ANILDI

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ ALİYA İZZETBEGOVİÇ, BİR MEDENİYETİN YENİDEN İNŞAASI ETKİNLİĞİ İLE ANILDI

Bosna Hersek’in ilk cumhurbaşkanı Aliya İzzetbegoviç, ölümünün 18’inci yıl dönümünde, Trakya Üniversitesinde düzenlenen özel bir programla anıldı. Balkan Kongre Merkezi’nde düzenlenen programda, merhum lideri anlatan bir sergi açılırken hayatı, fikirleri ve mücadelesinden kesitlerin sunulduğu bir panel düzenlendi.
Trakya Üniversitesinde “Bilge Kral” adıyla hafızalara kazınan Aliya İzzetbegoviç’i anma etkinlikleri devam ediyor. Anadolu Eğitim, Kültür ve Bilim Vakfı koordinatörlüğünde, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Edirne Mimar Sinan Vakfı ve Trakya Üniversitesi tarafından “Resim Sergisi ve Aliya Bir Medeniyetin Yeniden İnşası Paneli” düzenlendi.
Bilge Kral’ın Medeniyet Tasavvuru ve Çok Yönlü Kişiliği Konuşuldu…
Avukat Mikail Hasbek’in moderatörlüğünde Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Asım Yediyıldız, Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ömer Aksoy ve Anayasa Mahkemesi Basın Müşaviri Dr. Osman Arslan’ın konuşmacı olarak katıldığı panelde yakın tarihin en önemli şahsiyetlerinden biri olan Aliya İzzetbegoviç’in siyasi önderliğinin yanı sıra çok yönlü kişiliği, düşünce dünyası, yaşadıkları ve verdiği mücadele konuşuldu.
Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan programın ilk açılış konuşmasını yapan Mimar Sinan Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Av.

Pek çok bakımdan Doğu ve Batı’yı kıyaslayan, bu medeniyetler hakkındaki düşüncelerini kaleme alan önemli bir şahsiyettir. Zorlu yaşamına rağmen, en kötü anlarında bile mütevazılığından ve mücadele azminden bir şey kaybetmemiş, sonuna kadar savunduğu değerler için yaşamıştır. İzzetbegoviç’i daha iyi anlamak, anlatmak ve günümüzde gençlere rol model sunmak amacıyla bir araya geldiğimiz bu etkinliğin, onun fikirlerini ve mücadelesini geleceğe taşımak adına önemli olduğunu düşünüyorum.” dedi.
Anadolu Eğitim, Kültür ve Bilim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Hayrullah Başer ise Aliya’nın 18. ölüm yıl dönümünde hatıralarını yâd ederek, dualar göndererek sade bir törenle mezarı başında anmayı, tek başına yeterli bulmadıklarını belirterek onu anmak, tanımak ve anlamak amacıyla bir proje hazırladıklarını belirtti. Aliya İzzetbegoviç’in, verdiği mesajlarla anılmaktan öte anlaşılmayı hak ettiğini söyleyen Başer “Aliya’nın mesajı, sadece Boşnaklara değil; Türk milletine, gönül coğrafyamıza, insanlığa. Hem fikir bazında hem de eylem bazında… Aliya’yı anarken onu tanımaz ve onun mesajlarını doğru iletmezsek onu anmış olmayız.Bu konuyla ilgili Türkiye’nin birçok ilinde, konferanslar ve paneller düzenleyeceğiz, belgeseller yayınlayacağız. Medeniyetimizi, yeniden tasavvur ve inşa etmeye mecburuz. Bunu bilim insanları, akademisyenler, siyasetçiler, devletin bütün kurumları ile beraber müşterek bir mücadeleyle yerine getirmeliyiz. Çünkü Aliya’yı hayata bakışı, mücadelesi, rol model duruşuyla ve siyasi, sosyal, kültürel askeri, diplomatik, dini anlayışı ile önce bizlerin ve gençlerimizin sonra tüm insanlığın tanıması, anlaması gerekiyor.” ifadelerini kullandı.
Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Balkanlardan gelen öğrencilerin ülkemizde en çok tercih ettiği üniversite olduklarını belirterek bu doğrultuda Bosna Hersek’ten de çok sayıda öğrenciye ev sahipliği yaptıklarını söyledi. Aliya İzetbegoviç’i herkesin daha yakından tanıması için her yıl çeşitli etkinliklerle andıklarını ifade eden Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu “Aliya İzzetbegoviç ile ilgili bir talep olunca, Balkanlarla ilgili tüm meselelerle yakından ilgilenen bir üniversite olarak memnuniyetle kabul ettik.Aliya niçin önemli? Hiçbir şeyleri yokken İslam adına, Allah adına, halkına sahip çıkmak için büyük bedeller ödemiş, inanmış bir insandır Aliya. İnancı yüzünden ayrımcılığa uğrayan, zulüm gören, bu uğurda özgürlüğü elinden alınan büyük bir inanç ve tefekkür adamıdır. Batı medeniyeti dediğimiz şey, katliam ve soykırımla bir ulusu yok etmek istedi ama Aliya, çok zor koşullarda açan çiçekler gibi kendini gösterdi. Yok sayılmak, görmezden gelinmek istenen bir ulusun kurtarıcısı oldu. İnanmış bir insanın neler yapabileceğini, ulusunu nasıl kurtarabileceğini herkese gösterdi. Aliya İzzetbegoviç’i vefatının 18. yıl dönümünde bir kez daha rahmet ve minnetle anıyorum.” dedi.
Bosna Hersek’in Ankara Büyükelçisi Adis Alagiç de Türkiye ile Bosna Hersek’in her zaman güçlü tarihi ve kültürel ilişkilere sahip olduğunu söyleyerek “Özellikler halklarımız arasında temelleri kardeşçe, dostça atılan bağlar var. İki ülke arasındaki tarihi, kültürel bağları daha güçlü kılmak için çalışmaya devam edeceğiz. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Bosna Hersek’te yürüttüğü dengeli, akıllı, herkese eşit mesafedeki ve uzun dönemi kapsayan politikalarını destekliyoruz.Türkiye, Bosna Hersek’e en önemli ve hayati konularda yardımcı olmaya, destek vermeye devam ediyor. Yeni fikirler üretmeyi ve somut projelere dönüştürmeyi hedefliyoruz. Bağımsız Bosna Hersek’in ilk cumhurbaşkanı rahmetli Aliya İzetbegoviç’in hatırasını, fikrini ve mirasını koruduğunuz ve devam ettirdiğiniz için özellikle teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.
Adis Alagiç ayrıca, Trakya Üniversitesinin Balkanlar ve Bosna Hersek’e verdiği destekler, bilimsel ve akademik çalışmalardan memnuniyet duyduklarını belirterek “Burada özellikle Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu olmak üzere üniversite yönetimine, Balkan Araştırma Enstitüsüne ve bizler için çok önemli olan Boşnak Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı Bölümü’ne, Bosna Hersek olarak minnettar olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Yaptığınız çalışmalar bizler için çok önemli. Ülkem ve halkım adına sizlere teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.
Bosna Hersek’in Ankara Büyükelçisi Adis Alagiç’in açılış konuşmasının ardından Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, TBMM eski başkanı Cemil Çiçek ve TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanı ve AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal’ın program ile ilgili olarak gönderdiği telgraflar okundu.
Program, “Aliya, Bir Medeniyetin Yeniden İnşaası” konulu sinevizyon gösterisinin ardından Dr.Dr. Ömer Aksoy ve Prof. Dr. Asım Yediyıldız’ın katıldığı panelle devam etti.
Program kapsamında ayrıca Dr. Osman Arslan’ın yazmış olduğu “Bilge Aliya” kitabı, katılımcılara ücretsiz olarak dağıtıldı.
Aliya İzzetbegoviç’in Hayatında Önemli Kesitler Sunan Fotoğraf Sergisi Açıldı…
Trakya Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirilen anma etkinliğinde, unutulmaz liderin çeşitli dönemlerine ait fotoğraflarından oluşan “Aliya İzzetbegoviç Fotoğraf Sergisi” açıldı. Trakya Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı tarafından hazırlanan sergide Aliya İzzetbegoviç’in yaşam serüvenini anlatan 80’e yakın fotoğrafı, misafirlerle buluştu.
Aliya İzzetbegoviç’i Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri kapsamında düzenlenen programa, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Bosna Hersek Ankara Büyükelçisi Adis Alagiç, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Anadolu Eğitim, Kültür ve Bilim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Hayrullah Başer ve yönetim kurulu üyeleri, Edirne Mimar Sinan Vakfı Kurucu Başkanı Hasan Gümüş, Mütevelli Heyeti Başkanı Av.