Eğitim
Giriş Tarihi : 09-07-2021 12:50   Güncelleme : 09-07-2021 12:50

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ: BALKAN MEDİCAL JOURNAL, BAŞARIYA DOYMUYOR

Trakya Üniversitesi’nin yükselen değerlerinden Balkan Medical Journal, bilimsel ve akademik çizgiden ödün vermeden elde ettiği başarılarına bir yenisini daha ekledi

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ: BALKAN MEDİCAL JOURNAL, BAŞARIYA DOYMUYOR

Trakya Üniversitesi’nin yükselen değerlerinden Balkan Medical Journal, bilimsel ve akademik çizgiden ödün vermeden elde ettiği başarılarına bir yenisini daha ekledi. Bilim dünyasında etkisini ve saygınlığını her geçen gün artıran Balkan Medical Journal, geçen yılın ardından bir kez daha yılı zirvede tamamlamayı başardı.

SCIE ve SSCI’da indekslenen dergilerin atıf performanslarını gösteren Journal Citation Reports 2021 (JCR) yayımlandı. Bilimsel yayıncılık alanında tanınırlığın ve saygınlığın bir ifadesi olan etki faktörlerinin yer aldığı Journal Citation Reports 2021’e göre Balkan Medical Journal’ın etki faktörü (impact factor) 2,021 olarak açıklandı.

Geçtiğimiz yıl etki faktörü 1,533 olarak açıklanan Balkan Medical Journal, elde ettiği sonuçla geçen yıla göre etki faktörünü %32 oranında artırma başarısı gösterirken, Türkiye ve Balkanlarda “Genel Tıp” kategorisinde yayımlanan dergiler arasında geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da birinci sırada yer aldı. Türkiye ve Balkan ülkelerinde yayımlanan pek çok bilimsel dergiyi bir kez daha geride bırakmayı başaran Balkan Medical Journal, böylece 2021 yılında da zirvedeki yerini korudu.

Trakya Üniversitesi’nin bilimsel yayıncılıkta marka değerlerinden biri olan Balkan Medical Journal’ın istikrarlı yükselişi devam ediyor…

Tanınırlığı ve güvenirliği uluslararası boyutta tescillenmiş olan dergi ayrıca, Türkiye’de SCI-Expanded’ta dizinlenen Sağlık Bilimleri dergileri arasında 3’üncü sıraya yükseldi. Dünya genelinde ise 169 Genel Tıp dergisi arasında 96’ıncı sırada yer aldı.

Trakya Üniversitesi’nin, gelinen noktada akademik yayıncılık alanında önemli bir ivme yakaladığına dikkat çeken Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, “Trakya Üniversitesi olarak, ulusal ve uluslararası alanda etki oluşturan bir kurum olma hedefi ile çalışmaya devam ediyoruz. Nitelikli eğitim ve öğretimin yanında bilimsel çalışma ve akademik yayıncılık, marka olma yolunda en çok değer verdiğimiz konuların başında geliyor. Bu doğrultuda Balkan Medical Journal başta olmak üzere tüm dergilerimizin bilim dünyasına yaptığı katkıyı önemli buluyor ve belli bir düzeye gelmesini hedefliyoruz. Balkan Medical Journal’ın gösterdiği bu vizyonun, diğer akademik dergilerimize de örnek olmasını temenni ediyor, üniversitemizin uluslararası tanınırlığına ve görünürlüğüne yaptıkları katkılardan dolayı Prof. Dr. Zafer Koçak Hocamız ve ekibine teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.