Eğitim
Giriş Tarihi : 22-03-2021 11:51   Güncelleme : 22-03-2021 11:51

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ: BİR DİZİ ETKİNLİKLE ÇANAKKALE RUHUNU YAŞATTI

Trakya Üniversitesi, Çanakkale’de yazılan kahramanlık destanını unutturmamak adına konserden sergiye, panelden toplantıya bir dizi etkinlikler düzenleyerek Çanakkale ruhunu yaşatmaya devam ediyor… Çanakkale Zaferi’nin 106’ncı yıl dönümü tüm yurtta olduğu gibi Trakya Üniversitesi’nde de büyük bir coşkuyla kutlandı

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ: BİR DİZİ ETKİNLİKLE ÇANAKKALE RUHUNU YAŞATTI

Trakya Üniversitesi, Çanakkale’de yazılan kahramanlık destanını unutturmamak adına konserden sergiye, panelden toplantıya bir dizi etkinlikler düzenleyerek Çanakkale ruhunu yaşatmaya devam ediyor…

Çanakkale Zaferi’nin 106’ncı yıl dönümü tüm yurtta olduğu gibi Trakya Üniversitesi’nde de büyük bir coşkuyla kutlandı. Bilimsel, kültürel ve sanatsal birçok etkinlik düzenleyerek büyük zaferin yıl dönümünün kutlandığı Trakya Üniversitesi’nde özellikle Devlet Konservatuvarı Balkan Senfoni Orkestrası tarafından verilen konser büyük yankı buldu.

Balkan Senfoni Orkestrası’ndan ses getiren konser

Şef Prof. Ahmet Hamdi Zafer önderliğinde basbariton Burak Bilgin ve soprano Sibel Demir’in solistliğinde Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Balkan Senfoni Orkestrası tarafından Çanakkale 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi dolasıyla gerçekleştirilen konserde Yemen, Karahisar Kalesi, Eledim Eledim, Ah Bir Ateş Ver türküleri ile Dr. Öğr. Üyesi Sela Can Dökmeci’nin düzenlemesini yaptığı Çanakkale Türküsü seslendirildi.

yıl dönümüne özel “18 Mart Çanakkale Zaferi” adlı sergi düzenlendi. Trakya Üniversitesi Resim-İş Eğimi Ana Bilim Dalı lisans ve Sosyal Bilimler Enstitüsü lisansüstü öğrencilerinin eserlerinden oluşan sergi 18 Mart saat 13.00’te çevrim içi olarak sanatseverler ile buluştu.

Eğitim Fakültesi’nden “18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Programı”

Öte yandan Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi, 18 Mart saat 14.00’te Trakya Üniversitesi sosyal medya hesaplarından canlı olarak yayınlanan “18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Programı”nı gerçekleştirdi. Müzik Öğretmenliği Orkestra ve Korosu tarafından seslendirilen İstiklal Marşı ile başlayan programda Müzik Eğitimi Anabilim Dalı öğretim elemanları ve lisans öğrencileri tarafından “Çanakkale Türküsü” seslendirildi. Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevinç Sakarya Maden ve Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’nun açılış konuşmaları ile katkı sunduğu programda, Arş. Gör. Dr. Erhan Vatansever “1. Dünya Savaşı’nın Nedenleri ve Osmanlı İmparatorluğu’nun Savaşa Giriş Süreci” ve Sabri Can Sannav “Çanakkale Muharebeleri’nde Yarbay Mustafa Kemal” adlı konuşmalarını gerçekleştirdi.

Senato Çanakkale şehitlerini andı

Trakya Üniversitesi Senatosu da “18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi” özel gündemi ile toplandı.

Yılı” dolayısıyla zaferin tüm yönlerinin geniş kapsamda ele alındığı çevrim içi bir panel düzenlendi. Doç. Dr. Nurten Çetin’in moderatörlüğünde düzenlenen panelde Prof. Dr. Ahmet Altıntaş “Çanakkale Savaşlarının Etkileri”, Doç. Dr. Cahide Sınmaz Sönmez “Çanakkale Cephesinde Hilal-i Ahmer Cemiyeti’nin Faaliyetleri”, Prof. Dr. Muhammet Erat “Siyasi ve Askeri Açıdan Çanakkale”, Prof. Dr. Aşkın Koyuncu “Türk Tarih Yazımında Çanakkale Savaşları” konu başlıkları altında derin bilgiler paylaştı.

Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, şanlı tarihimizin gelecek kuşaklara aktarılması adına Trakya Üniversitesi olarak önemli çalışmalar gerçekleştirdiklerini belirterek “Ecdadımızın, bizlere bu cennet vatanı miras bırakmak adına tarihe altın harflerle yazdıkları kahramanlık destanının, 106. yılında, Trakya Üniversitesi olarak birçok etkinliğe imza atmanın gururunu yaşıyoruz. Genç, yaşlı, kadın, erkek fark etmeksizin ölüme koşarak giden nice kahramanın bu destansı zaferi gençlerin iyi idrak etmesi gerekir. “Ben size ölmeyi emrediyorum” diyen büyük Komutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde kazanılan bu önemli zaferi kutluyor, aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmetle anıyorum.” dedi.

.