Eğitim
Giriş Tarihi : 08-10-2021 14:52   Güncelleme : 08-10-2021 14:52

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ , ÇAPRAZ TRAKYA BAĞLANTISI PROJESİ’NE DESTEĞİNİ SÜRDÜRÜYOR

Trakya Üniversitesi, Bulgaristan-Türkiye Sınır Ötesi İş Birliği Programı olan Çapraz Trakya Bağlantısı Projesi’ne desteğini sürdürüyor

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ , ÇAPRAZ TRAKYA BAĞLANTISI PROJESİ’NE DESTEĞİNİ SÜRDÜRÜYOR

Trakya Üniversitesi, Bulgaristan-Türkiye Sınır Ötesi İş Birliği Programı olan Çapraz Trakya Bağlantısı Projesi’ne desteğini sürdürüyor. Trakya Üniversitesi, Keşan Ticaret ve Sanayi Odası ile Haskovo Müzesi iş birliğinde yürütülen proje kapsamında Keşan’da çeşitli etkinlikler düzenlendi.
Edirne’deki tarihî, kültürel ve turistik eserlerin tanıtılması ve eserler hakkında farkındalık yaratılmasına katkı sağlamak amacıyla hayata geçirilen “Çapraz Trakya Bağlantısı” projesi çerçevesinde Keşan’da “Gelenekler ve Süreklilik” ve “Eski ve Sonsuz” etkinlikleri gerçekleştirildi.
Keşan Kent Müzesi bahçesinde düzenlenen etkinliğe, Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı öğrencileri ile Turizm ve Modern Dans Topluluğu üyeleri de destek verdi. Devlet Konservatuvarı öğrencilerinden oluşan Üflemeli Çalgılar Orkestrası’nın müzik şöleni ile başlayan etkinliğe Modern Dans Topluluğu, tango gösterisi ile renk kattı. Trakya Üniversitesi, Keşan Ticaret ve Sanayi Odası ile Haskova Müzesi koordinasyonunda gerçekleşen etkinlikte Çamlıca Köyü sakinleri halk oyunları gösterisi yaparak maniler okudu.

Gör. Burak İşçimen “Dün çocuktum, Keşan Kent Müzesi bahçesinde top oynuyordum, bugün ise aynı bahçede Keşan adına bir konuşma yapıyorum. Bu benim için çok özel ve gurur duyacağım bir gün. Kültürel mirasımızın hak ettiği ilgiye ve değere kavuşması için çalışmaya devam edeceğiz.” dedi.
Keşan Yusuf Çapraz Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Ahmet Atakişi de değerlerin yaşatılması adına yürütülen her projenin önemli olduğunu belirterek “Öğrencilerimiz ve hocalarımızla Keşan’ın yanındayız, içindeyiz ve Keşan’ı daha da iyi projelerle daha iyi yerlere getireceğiz.” ifadelerini kullandı. Atakişi ayrıca, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu ile beraber üniversite olarak “Keşan’ın 100. Yılı Sempozyumu” için çalışmalara başladıklarını müjdeledi.
Trakya Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi Turizm Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emel Gönenç Güler ise Keşan’ın yalnızca Avrupa’dan Asya’ya gidilen bir yer değil, gezilip konaklanabilecek ve başkalarına tavsiye edilebilecek önemli bir destinasyon noktası olduğunu ifade ederek Keşan’ı daha iyi yerlere getirecek projelere destek vermeye devam edeceklerini belirtti.
Etkinliğe Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Trakya Üniversitesi Keşan Yusuf Çapraz Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Müdürü Prof.Ahmet Atakişi, Genel Sekreter Yardımcısı Öğr. Gör. Burak İşçimen, Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Şapçı, Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Orkun Özkaya, Trakya Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi Turizm Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emel Gönenç Güler, Keşan Belediyesi Meclis Üyesi Nehir Gergin, Arel Üniversitesinden Dr. Fatma Çalık Orhun, Keşan Kent Müzesi Koordinatörü Arkeolog Aslı Avcı ve Proje Yöneticisi Tahir Demirel ile Bulgaristan proje partnerleri katıldı.
“Gelenekler ve Süreklilik” etkinliği Keşan Kent Müzesi bahçesinde gerçekleştirilirken “Eski ve Sonsuz” etkinliği de Hersekzade Ahmet Paşa Camisi’nin önündeki alanda yapıldı..