Eğitim
Giriş Tarihi : 09-02-2022 20:17   Güncelleme : 09-02-2022 20:17

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ DEVLET KONSERVATUVARI KAHVE KANTATI’NI SAHNELEDİ

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ DEVLET KONSERVATUVARI KAHVE KANTATI’NI SAHNELEDİ

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ DEVLET KONSERVATUVARI KAHVE KANTATI’NI SAHNELEDİ

Trakya Üniversitesinin 40. yıl etkinlikleri kapsamında Trakya Ensemble, Edirne’de ilk kez Alman besteci Johann Sebastian Bach’ın Kahve isimli kantatını sahneledi.
Alman besteci Johann Sebastian Bach’ın, şair Friedrich Henrici’nin librettosu üzerine bestelediği Kahve Kantatı seyirciyle buluştu. Devlet Konservatuvarı akademisyen ve öğrencilerinden oluşan Trakya Ensemble tarafından seslendirilen J. S. Bach’ın komik opera tarzındaki eseri, Trakya Üniversitesinin 40. yıl etkinlikleri kapsamında Türk Ocağı Binası’nda sahneye konuldu.
New York’un dünyaca ünlü Metropolitan Operası’nda (MET) başrol oynayan ilk Türk operacı olan ve gecenin sanat yönetmenliğini üstlenen Burak Bilgili, eser hakkında bilgiler vererek dönemin Almanya’sında kadınların kahve içilen dükkânlara alınmadığını, Bach’ın da bu durumu protesto amaçlı olarak eseri kaleme aldığını söyledi.
Minyatür bir opera olan ve yazıldığı dönemde Leipzig’de sosyal bir problem olan kahve bağımlılığını komik bir dille anlatan eserin icrasında Doç. Musa Eren İşkodralı, Doç. Çisem Önver Zafer, Dr. Öğr. Üyesi Şükrü Öner Dinç, Dr. Öğr. Üyesi Sela Can Dökmeci, Arş. Gör. Gizem Alkan, Mustafa Kurt, Batuhan Işık, Özlem Duygu Dağ, Göknur Bilgin, Batuhan Kaymaz, Barış Kenker ve Asrın Akça’dan oluşan Trakya Ensemble;  Tenor Laçin Modiri, Bas Bariton Cumhur Görgün ve Soprano Eda Umay Akan’a eşlik etti.