Eğitim
Giriş Tarihi : 18-10-2021 13:41   Güncelleme : 18-10-2021 13:41

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ “DİYAR-I RUM’DAN RUMELİ’YE ÜÇ GÖNÜL ERİ: HACI BEKTAŞ-I VELİ, YUNUS EMRE VE AHİ EVRAN” PANELİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

"DİYAR-I RUM'DAN RUMELİ'YE ÜÇ GÖNÜL ERİ: HACI BEKTAŞ-I VELİ, YUNUS EMRE VE AHİ EVRAN" PANELİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ “DİYAR-I RUM’DAN RUMELİ’YE ÜÇ GÖNÜL ERİ: HACI BEKTAŞ-I VELİ, YUNUS EMRE VE AHİ EVRAN” PANELİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Trakya Üniversiteler Birliği’ne üye üniversitelerin iş birliği ile “Diyar-ı Rum’dan Rumeli’ye Üç Gönül Eri: Hacı Bektaş-ı Veli, Yunus Emre, Ahi Evran” başlıklı bir panel düzenlendi. Kırklareli Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen panelde Türk dil, kültür ve medeniyet tarihinde önemli bir yere sahip üç mümtaz şahsiyet hayatı, çok yönlü kişiliği ve eserleri ile ele alındı.
Trakya Üniversiteler Birliği’ne üye Trakya, Kırklareli, Çanakkale Onsekiz Mart, Tekirdağ Namık Kemal ve Bandırma Onyedi Eylül üniversiteleri tarafından TÜB etkinlikleri kapsamında “Diyar-ı Rum’dan Rumeli’ye Üç Gönül Eri: Hacı Bektaş-ı Veli, Yunus Emre, Ahi Evran” başlıklı bir panel gerçekleştirildi. Kırklareli Üniversitesi ev sahipliğinde çevrim içi gerçekleştirilen panel, üniversitenin resmi YouTube kanalından canlı olarak yayınlandı.
2021 yılının “Yunus Emre ve Türkçe Yılı”, “Hacı Bektaş Veli Yılı” ve “Ahi Evran Yılı” olarak anılması vesilesiyle düzenlenen panelin açılış konuşmalarını Trakya Üniversitesi Rektörü Prof.

Erhan Tabakoğlu, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mümin Şahin ve Trakya Üniversiteler Birliği Dönem Başkanı, Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bülent Şengörür yaptı.
İstanbul Kültür Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Fatih Köksal, Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Haşim Şahin ve Kastamonu Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fahri Maden’in konuşmacı olarak yer aldığı panelin moderatörlüğünü ise Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ertuğrul Karakuş üstlendi.
Panelin açılış ve selamlama konuşmasını yapan Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, güzel ahlak sahibi olmanın bir öğreti bir gönül ve sabır işi olduğunu dile getirerek, önce güzel ahlak sahibi olmak sonrasında da gönülde var olan güzel ahlakın etraftaki diğer insanlarla paylaşmak gerektiğini söyledi. İslam’da bulunan kâmil insan anlayışına ancak bu şekilde ulaşılacağını belirten Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Güzel ve kâmil insan içini nurlu tutar.Burada bir ihtiyaç var, burada bir muhtaç var der ve bir aşevi kurar, bir okul kurar. Camileriyle, köprüleriyle, hanlarıyla ve kervansaraylarıyla bir medeniyet inşa eder. Bizim medeniyetimiz de böyle kuruldu. Önce insanları irşâd ettiler. Günümüzde bu gönül insanlarına çok ihtiyaç var. Hacı Bektaş-ı Veli, Yunus Emre, Ahi Evran ve diğer tüm Gönül erlerini saygıyla, sevgiyle ve muhabbetle anıyorum. İnşallah değerli konuşmacılar, onları bize tekrar anlatacaklar. Sadece onlar değil Sarı Saltuklar, her bir beldede Balkanlar’a birer tohum gibi yayılmış manevi şahsiyetler etraflarına nur, rahmet, bereket saçmaya devam edecekler. Bu güzel programı hazırladıkları için Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bülent Şengörür başta olmak üzere diğer rektör arkadaşlarıma ve katkı sunan tüm hocalarıma saygılarımı sunuyorum.”
Panelin açılışında konuşan Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mümin Şahin, panelin düzenlenmesine katkı sunan Trakya Üniversiteler Birliği’ne, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu’na ve UNESCO Türkiye Milli Komisyonu yöneticilerine teşekkür ederek, panelin hayırlara vesile olmasını temenni etti.ve Ahi Evran’ın doğumunun 850. yıl dönümünde tüm dünyada anılmasının gurur verici olduğunu belirten Rektör Prof. Dr. Şahin, “Bir olalım, iri olalım, diri olalım’ sözleriyle Hacı Bektaş-ı Veli, ‘İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendini bilmezsen, bu nice okumaktır’ deyişiyle Yunus Emre ve ‘Eline, beline, diline sahip ol’ öğüdü ile Ahi Evran asırlardır inanç, yaşam ve ahlak anlayışının yer tutmasına ve nice gönüllere girmesine vesile olmuştur. Bu anlamda ‘Diyar-ı Rum’dan Rumeli’ye Üç Gönül Eri: Hacı Bektaş-ı Veli, Yunus Emre, Ahi Evran’ paneli ile dini-tasavvufi kimlikleriyle de ön plana çıkan büyük şahsiyetlerin genç nesillere daha iyi tanıtılacağı için büyük kıvanç içerisindeyim.” ifadelerini kullandı.
Programın son açılış konuşmasını yapan Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bülent Şengörür ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tensipleriyle 2021 yılının tüm ülkede Yunus Emre ve Türkçe Yılı, Ahi Evran Yılı ve Hacı Bektaş-ı Veli yılı olarak anıldığını ve bu kapsamda etkinlikler düzenlendiğini belirterek, TÜB olarak bu üç değerli şahsiyetin daha iyi anlaşılması, anlatılması ve yaşatılması amacıyla bir panel gerçekleştirdiklerini ifade etti.Dr. Bülent Şengörür “Yunus Emre, Hacı Bektaş-ı Veli ve Ahi Evran; sözlü ve yazılı edebiyatta vermiş oldukları çok değerli eserlerle Anadolu’nun Türk ve İslam kültürüyle bütünleşmesini ve bu kültürün nesilden nesile aktarılarak korunmasını sağladıkları gibi Türk ve İslam kültürünün Balkan coğrafyasına yayılmasında da önemli bir yapı taşı olmuşlardır. Düşünce dünyamızı şekillendiren; dilimize, edebiyatımıza ve kültürümüze zenginlik katan; ülkemizin kültürel mirasının ayrılmaz parçası olan bu şahsiyetleri anmak, hatırlamak ve yaşatmak için bu panelin anlamlı bir katkı sağlayacağından eminim.” şeklinde konuştu.
Panelde açılış konuşmalarının ardından İstanbul Kültür Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Fatih Köksal, ” Fütüvvetnâmelerdeki Kıssaların Diliyle Ahilik “, Sakarya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Haşim Şahin, “Yunus Emre’nin Hayatı ve Tesirleri” başlıklı sunum yaptı. Kastamonu Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç.Fahri Maden ise “Hikmet Kapısı Hacı Bektaş Veli’nin Hayatı, Eserleri ve Fikirleri” başlıklı birer konuşma gerçekleştirdi..