Eğitim
Giriş Tarihi : 16-02-2022 16:13   Güncelleme : 16-02-2022 16:13

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ DOÇ. DR. GÖKHAN KAÇAR’IN PROJESİNE TÜBİTAK DESTEĞİ

DOÇ. DR. GÖKHAN KAÇAR’IN PROJESİNE TÜBİTAK DESTEĞİ

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ DOÇ. DR. GÖKHAN KAÇAR’IN PROJESİNE TÜBİTAK DESTEĞİ

Trakya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gökhan Kaçar’ın yürütücüsü olduğu proje, TÜBİTAK tarafından destek almaya hak kazandı.
Mühendislik Fakültesi Genetik ve Biyomühendislik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gökhan Kaçar’ın yürütücüsü olduğu “İlaç Taşıyıcı Yeni Lipit Polimer Hibrit Nanoparçacıkların Geliştirilmesi İçin Moleküler Tasarım Kurallarının Çok Ölçekli Moleküler Modelleme ve Simülasyonlarla Belirlenmesi” adlı proje, “3501 Kariyer Geliştirme Programı” kapsamında TÜBİTAK tarafından desteklenmeye hak kazandı.
Bilim insanlarının çalışmalarına proje desteği vererek onları teşvik etmeyi ve ülke kalkınmasında bilimin ve araştırmaların rolünü arttırmayı amaçlayan TÜBİTAK programı kapsamında desteklenmeye değer görülen proje ile bilgisayarlı moleküler simülasyonlar yoluyla mevcut nano-taşıyıcı malzemeleri incelemek ve yeni ilaç ve mRNA taşıyıcı nanoskopik malzemeler geliştirmek amaçlanıyor.
TÜBİTAK tarafından destek kararı verilen projeye ilişkin açıklamalarda bulunan Doç. Dr. Gökhan Kaçar, “Günümüzde nanoteknolojinin gelişmesiyle birlikte hastaya özel tedavi geliştirmek, sağlık alanında birincil amaçlardan biri haline gelmiştir. İlaç taşıyıcı sistemler, terapötik verimi artırma ve istenmeyen yan etkileri azaltmak amacıyla belirli bölgelere özel ilaç taşınması ve ilgili bölgede istenilen zamanda ilaç salımının gerçekleşmesi amacıyla kullanılır. Dolayısıyla, hastalıkların teşhis ve tedavisinde günümüzün en önemli bilimsel yaklaşımlarından biri akıllı ilaçlar ve/veya akıllı ilaç taşıyıcılar geliştirmektir. ‘Nanotıp’ olarak da adlandırılan bu alan, tedavide yeni yaklaşımlar geliştirmenin yanında mevcut tedavilerin etkinliğini de artırmayı hedefler. Bu amaçtan yola çıkarak günümüzde lipit tabanlı yapılardan metal nanoparçacıklara, polimerik sistemlerden biyolojik moleküllere kadar geniş bir yelpazede malzemeler nano boyutta ilaç taşıma amacıyla kullanılmaktadır. Proje kapsamında yeni ilaç ve mRNA taşıyıcı nanoskopik malzemeler geliştirmeyi hedefliyoruz.” şeklinde konuştu.