Eğitim
Giriş Tarihi : 28-01-2022 18:08   Güncelleme : 28-01-2022 18:08

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ DOÇ. DR. M. KENAN TERZİOĞLU’NUN EDİTÖRLÜĞÜNÜ YAPTIĞI ULUSLARARASI KİTAP YAYIMLANDI

DOÇ. DR. M. KENAN TERZİOĞLU’NUN EDİTÖRLÜĞÜNÜ YAPTIĞI ULUSLARARASI KİTAP YAYIMLANDI

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ DOÇ. DR. M. KENAN TERZİOĞLU’NUN EDİTÖRLÜĞÜNÜ YAPTIĞI ULUSLARARASI KİTAP YAYIMLANDI

Trakya Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi ve Kariyer Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. M. Kenan Terzioğlu’nun editörü olduğu uluslararası kitap yayımlandı.
Trakya Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ekonometri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. M. Kenan Terzioğlu’nun editörlüğünü üstlendiği “Advances in Econometrics, Operational Research, Data Science and Actuarial Studies:Techniques and Theories” adlı kitap, Springer Yayınevi tarafından yayımlandı.
Ekonometride yaşanan gelişmeler ile yöneylem araştırmaları, veri bilimi ve aktüerya çalışmaları konusunda önemli bilgilerin paylaşıldığı kitap hakkında bilgiler veren Doç. Dr. M. Kenan Terzioğlu, “Veri kalitesindeki artış ve yazılım performansının gelişimiyle model kalıplarının öğretilmesi; güncel hayatta deneyimlenen olaylar üstünden model kurulabilmesi, karşılaşılan problemlerin çözümü ve yeni yöntemlerin uygulama alanında değerlendirilmesi açısından büyük önem arz etmektedir. Veri çağı dönemine girilmesiyle verinin işlenmesi-saklanması-iletilmesi küresel sistemin tüm yönleri için kritik bir öneme sahiptir. Dijital dönüşümler sonucu dijital varoluşun hızla büyüyerek küresel veri halini almaya başlaması sonucu ortaya çıkan veri bilimi, sezgilerin kullanılarak veriler arasındaki örüntülerin ortaya çıkartılmasını sağlamaktadır. Karmaşık süreç ve yapıların temelindeki yalınlığın ortaya çıkmasıyla yapılan modellemelerle ortaya çıkan analizler ise sorunlar üstünde gerçekçi çözüm yolları ortaya koyarak yol gösterici olmaktadır.” ifadelerini kullandı.
Veri dizilerinin analizi için yeni algoritmaların geliştirilmesiyle farklı disiplinlerle gerçekleşen etkileşim sonucu yeni yaklaşımlar ortaya çıktığını vurgulayan Doç. Dr. M. Kenan Terzioğlu “Veri dizilerinin analizi için yeni algoritmaların geliştirilmesiyle farklı disiplinlerle gerçekleşen etkileşim sonucu yeni yaklaşımlar ortaya çıkmaktadır. Bununla birlikte, öğrenme ve gerçekleştirme aşamalarında başından sonuna kadar tanımlanmış bir senaryo ortaya konulmadığı için veri bilimi çözümlerinin neden yapıldığı ve/veya nasıl geliştirilebileceği eksik kalmaktadır. Matematik, İstatistik, Aktüerya Bilimleri ve Ekonometri bilim dallarının farklı alanlarında yapay zekâ teknolojilerinin sıklıkla kullanılmaya başlanmasının ardından veri bilimi de bu bilim dallarının ön sıralarına taşınmaktadır. Kitapta problemler bir olay/sorun senaryosuna göre tanımlanmakla birlikte farklı veri bilimi yaklaşımlarının kullanılması ve diğer ilgili bilim dallarıyla ilişki kurulması sonucunda okuyucunun ilgili bilim dallarında yapılan güncel teorik ve araştırma çalışmaları hakkında kapsamlı bir bilgiye sahip olması ve yeni modelleme önerilerine ulaşması hedeflenmektedir.” dedi.
Kısa bir süre önce okuyucuyla buluşan kitabın akademisyenlere, öğrencilere ve araştırmacılara önemli katkı sunması bekleniyor.