Eğitim
Giriş Tarihi : 23-12-2021 13:44   Güncelleme : 23-12-2021 13:44

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ DOÇ. DR. MEHTAP KODAMAN’IN “MASKELER, MESKENLER, KİLİMLER” SERGİSİ AÇILDI

DOÇ. DR. MEHTAP KODAMAN’IN “MASKELER, MESKENLER, KİLİMLER” SERGİSİ AÇILDI

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ DOÇ. DR. MEHTAP KODAMAN’IN “MASKELER, MESKENLER, KİLİMLER” SERGİSİ AÇILDI

Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehtap Kodaman’ın “Maskeler, Meskenler, Kilimler” sergisi sanatseverlerle buluştu.
Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehtap Kodaman’ın, çeşitli simgeler ve metaforların yer aldığı “Maskeler, Meskenler, Kilimler” sergisi, Mehmet Akif Ersoy Konferans Salonu Fuayesi’nde sanatseverlere kapılarını açtı. Sanatçının, izleyenleri pandemi ile simgeler ve metaforların gizinde özel bir yolculuğa çıkardığı kişisel sergide, 60’tan fazla eser yer alıyor.
Halk kültüründe önemli yeri olan maske geleneği ile ideogram yüklü kilimler ve meskenlerin felsefi bir bakış açısıyla yeniden yorumlandığı sergi, sanatçının küçük bir retrospektif niteliğindeki çalışmalarından oluşuyor. Sergide eski kilim motifleri, yüksek binalar ve gündelik hayat arasında sıkışıp kalmış insan yüzü şeklinde yapılan maskeler, önemli bir yer tutuyor. Sanatçının eserlerinde ortaya çıkardığı özgün soyutlamalar ise dikkat çekiyor. Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı öğrencileri ise seslendirdikleri müziklerle sergiye katılanlara keyifli dakikalar yaşattı.
Geleneksel objeleri ve nostaljiyi çok sevdiğini söyleyen sanatçı, sergiye ilişkin olarak “Geleneksel motiflerle süslenmiş maskelere ve eski kilimlere çok önceden beri ilgim vardı. Bunlarla ilgili zaman zaman sanatsal çalışmalar yapıyordum. Bu geleneksel objeleri böyle bir sergide bir araya getirmek ve sanatseverlerle buluşturmak istedim. Gündelik hayatın önemli bir parçası haline gelen meskenleri de işin içine dâhil ettim. İnsanlar, binalar arasındaki ilişkiyi ve bunlar arasına sıkışan insan yaşamını maskelere yansıttım. Sergide, daha önce ürettiğim ve farklı yerlerde sergilediğim eserlerle birlikte yeni bazı çalışmalar yer alıyor. Serginin tüm katılımcılar için çok faydalı olacağı kanaatindeyim, herkese katılımlarından dolayı teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.
Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Levent Vural ise Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü’nün çok değerli çalışmalara imza attığını belirterek emeği geçenlere teşekkür etti.
Açılış konuşmalarının ardından ziyaretçiler fotoğraf sergisini gezdiler. Sergiye, Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Levent Vural’ın yanı sıra Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Başkanı Doç. Dr. Aylin Gürbüz ve Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Figen Girgin ile birlikte çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı.