Eğitim
Giriş Tarihi : 15-11-2021 22:22   Güncelleme : 15-11-2021 22:22

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ DÜNYANIN EN ETKİLİ BİLİM İNSANLARI LİSTESİNDE ’NDEN 5 İSİM YER ALDI

DÜNYANIN EN ETKİLİ BİLİM İNSANLARI LİSTESİNDE TRAKYA ÜNİVERSİTESİ’NDEN 5 İSİM YER ALDI

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ DÜNYANIN EN ETKİLİ BİLİM İNSANLARI LİSTESİNDE ’NDEN 5 İSİM YER ALDI

Stanford Üniversitesi’nden bilim insanlarının her yıl gerçekleştirdiği dünyanın en etkili bilim insanlarının sıralandığı listede bu yıl Türkiye’den 1.150 bilim insanı yer alırken, Trakya Üniversitesinden 5 isim listeye girme başarısı gösterdi.
2019 yılından beri her yıl gerçekleştirilen dünyanın en etkili bilim insanlarının sıralaması geçtiğimiz günlerde Hollanda merkezli yayıncılık şirketi olan Elsevier tarafından yayımlandı.
Elsevier tarafından yayımlanan sıralama, “kariyer boyu etki” ve “yıllık etki” olarak iki kategoride listelenirken, listenin oluşturulmasında ise nitelikli yayın sayısı, yayınların yer aldığı derginin etkisi, patent sayısı, yapılan atıf sayısı, h-indeks, hm-indeks, makale sayısı, atıf alan makale sayısı ve yayımlandığı derginin etkisi gibi uluslararası ölçütlere yer verildi.
2020 yılına ait yayınların bu kriterlere göre sıralandığı listede, “yıllık etki” kategorisinde toplam 190 bin 63 ve “kariyer boyu etki” kategorisinde toplam 186 bin 178 bilim insanı değerlendirildi. Dünyanın en etkili bilim insanlarının sıralandığı listede Türkiye’den 1.150 bilim insanı, Trakya Üniversitesi’nden ise 5 isim yer aldı.
Kariyer boyu etki:
Metin Aydoğdu 
Mümin Şahin
Yıllık Etki
Metin Aydoğdu
Mümin Şahin
Necdet Süt
Gürkan Tuna
Selçuk Korkmaz
Elsevier tarafından yayımlanan listelere erişim için:
https://elsevier.digitalcommonsdata.com/datasets/btchxktzyw/3