Eğitim
Giriş Tarihi : 30-11-2021 18:36   Güncelleme : 30-11-2021 18:36

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM FAKÜLTESİNDEN, 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ’NDE EMEKLİ ÇALIŞMA ARKADAŞLARINA VEFA

EĞİTİM FAKÜLTESİNDEN, 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ’NDE EMEKLİ ÇALIŞMA ARKADAŞLARINA VEFA

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM FAKÜLTESİNDEN, 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ’NDE EMEKLİ ÇALIŞMA ARKADAŞLARINA VEFA

Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi 24 Kasım Öğretmenler Günü dolasıyla düzenlenen programda emekli çalışma arkadaşlarını da unutmayarak vefa örneği sergiledi. Program kapsamında emekli akademik ve idari personele plaket ve “Armağan Kitabı” takdim edildi.
Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi tarafından 24 Kasım Öğretmen Günü etkinlikleri kapsamında, “Emekli Akademik ve İdari Personele Plaket Verilmesi ve Armağan Kitabı Takdimi” programı gerçekleştirildi. Eğitim Fakültesi Mehmet Akif Ersoy Eğitim Binası Konferans Salonu’nda düzenlenen programa Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevinç Maden, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.
Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda Eğitim Fakültesi Müzik Öğretmenliği Programı öğrencileri izleyicilere mini bir konser sundu. Konserin ardından Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevinç Maden ve Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu tarafından açılış konuşmaları gerçekleştirildi.
Dekan Prof. Dr. Sevinç Maden, başta Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ebediyete göç etmiş bütün öğretmenleri anarak Türk eğitim tarihi ve Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi hakkında bilgiler verdi.

Dr. Sevinç “Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesinin öğretmen yetiştirme açısından geçmişi, aslında üniversiteler sisteminden çok daha eskidir. Kurulduğu tarihten itibaren hizmet kalitesi olabildiğince yüksek tutulmaya çalışılmış ve nitelikli adayların yetiştirilmesi amaçlanmıştır. Farklı alanlarda olduğu gibi öğretmen yetiştirme sistemimiz açısından da eğitimin niteliği, büyük ölçüde o kurumda görev yapan öğretim elemanlarının niteliğine bağlıdır. Fakültemiz, alanında uzman öğretim kadrosuna yer vererek her daim bu niteliği daha ileriye taşıma çabası içerisinde olmuştur. Bizler de bu çabaya katkı sunmuş, fakültemizde görev yapmış öğretim elemanlarımızı bir anlamda yâd etmek, kurumsal bir kimlik oluşturmaya katkı sunmak ve bilimsel alanı daha da geliştirmek amacıyla anı ve armağan kitabı projesini hayata geçirmek istedik. Bu amaçla fakültemizden bir süre önce emekli olmuş olan Dr. Öğr. Üyesi Ethem Nazif Bayazitoğlu ve Doç. Dr. Demirali Yaşar Ergin hocalarımız için birer armağan kitabı hazırlayarak, projemizi başlattık. Armağan kitabımızın içinde yer alan bilgiler aracılığıyla öğretmen yetiştirme ve araştırma alanında okuyuculara farklı bir bakış açısı kazandıracağımızı düşünüyorum.Dr. Erhan Tabakoğlu, geleceğin mimarı olan çocukların ve gençlerin en büyük değerimiz olduğunu ifade ederek, “Çocuklarımızı ve gençlerimizi ne kadar iyi yetiştirirsek güzel bir gelecek bizi bekliyor olacak. Gençlerimizin bir kanadı, bilgiden ve analitik düşünceden oluşan, eleştirel ve sorgulayıcı bakış açısıyla bakabilen, yeni buluşlar ve ürünler ortaya koymayı hedefleyen ve güncel gelişmeleri, yaklaşımları takip eden bir anlayışla diğer kanadı ise yüksek bir ahlâkla bezenmiş olmalı. Köklerine bağlı, millî, ahlâki, insani, manevi ve kültürel değerlerini benimseyen, koruyan ve geliştiren, ecdadı ve tarihi ile gurur duyan ve daha büyük başarılara imza atmayı isteyen gençler yetiştirmeliyiz. Gençlerimiz, iyi ahlâk ve insani değerlerle böyle bir hedefe ulaşacak ruhla donandığında çok güzel bir geleceğin bizi beklediğini söyleyebilirim.” dedi.
Öğrenmenin bitmeyen bir yolculuk olduğunu vurgulayan Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu “Hangimiz öğretmeniz, hangimiz öğrenciyiz. Aslında hepimiz birer öğrenciyiz. Bildiklerimizin öğretmeni, bilmediklerimizin öğrencisiyiz.Devamlı kendini yenileyerek, geliştirerek devam eden bir serüven. En güzel öğretme şekli ise hâl ile öğretmektir. Dil ile söylenirse kulakta kalır ama hâl ile yapılırsa o akseder. Fatih burada doğdu ve onu buradaki öğretmenler yetiştirdi. Sonrasında üç kıtaya hükmeden bir imparatorluk kurdular, Balkanları ve İstanbul’u fethederek olmaz denilen hayalleri gerçekleştirdiler. Trakya Üniversitesi de o eğitim kurumlarının devamı niteliğinde esasında. Bizim amacımız, gayemiz evlatlarımızı geleceğe hazırlamak ve hayırlı evlatlar olarak yetiştirmektir. Bunu, onların hayatlarına dokunacak işlerle başarmalıyız. Onlara dokunarak, güzel bir yol ve ruh vererek geleceğimizi en güzel şekilde inşa edelim. Hz. Mevlâna, ‘Mum olmak kolay değildir. Işık saçmak için önce yanmak gerek’ der.” diyerek emekli personelimize hizmetlerinden dolayı teşekkür etti.
Açılış konuşmalarının ardından emekli Dr. Öğr. Üyesi Zerrin Balkaç ile emekli personeller Mehmet Güvendir, Hülya Bilat, Mehmet Oral ve İbrahim Sille adına plaket verildi. Programın son bölümünde ise emekli akademik personellerden Dr. Öğr.Demirali Yaşar Ergin adına hazırlanan armağan kitaplarının takdimi gerçekleştirildi..