Eğitim
Giriş Tarihi : 02-12-2021 19:49   Güncelleme : 02-12-2021 19:49

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ EV SAHİPLİĞİNDE EDİRNE ARAŞTIRMALARI ÇALIŞTAYI DÜZENLENDİ

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ EV SAHİPLİĞİNDE EDİRNE ARAŞTIRMALARI ÇALIŞTAYI DÜZENLENDİ

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ EV SAHİPLİĞİNDE EDİRNE ARAŞTIRMALARI ÇALIŞTAYI DÜZENLENDİ

Trakya Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi iş birliğinde Balkan Kongre Merkezi’nde düzenlenen Edirne Araştırmaları Çalıştayı’nda 5 oturumda Edirne’nin sanatsal, çevresel, tarihî, edebî, mimari, coğrafi çalışmaları ve sorunları alanında uzman isimlerce ele alındı.
Düzenleme Kurulu başkanlıklarını Trakya Üniversitesinden Prof. Dr. Yüksel Topaloğlu, Doç. Dr. Nurten Çetin, Dr. Öğr. Üyesi Levent Doğan ile İstanbul Üniversitesinden Prof. Dr. Zeynep Tarım, Doç. Dr. Metin Ünver, Dr. Öğr. Üyesi Çiçek Akçıl Harmankaya, onursal başkanlıklarını ise iki üniversite rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu ve Prof. Dr. Mahmut Ak’ın üstlendiği çalıştay; saygı duruşu, İstiklal Marşı’nın okunması ve Trakya Üniversitesi tanıtım filminin izlenmesi ile başladı.
Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Müzik Topluluğu’nun Edirne türkülerini seslendirdiği müzik dinletisi ve I. Murat Anadolu Lisesi öğrencisi Zeynep Ceren Karaköse’nin Edirne Kasidesi şiirini okumasının ardından açılış konuşmalarına geçildi.
Trakya Üniversitesi ile aralarında çok eski ve güçlü bir bağ olduğunu söyleyen İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof.

Mahmut Ak, Edirne ile pek çok projede yer aldıklarını ifade ederek “Edirne’nin geliştirilebilecek pek çok yönü olduğunu biliyoruz. Bu yönleri geliştirmek adına iki üniversitenin öncü araştırmacılarını bir araya getirerek bunu akademik platformda müzakere etmek, daha sonra burada ortaya çıkacak konuları birbirini bütünleyecek şekilde bir iş planına dönüştürmek bizim ana amacımızdır. Bugün her ne kadar bir çalıştaya imza atıyor olsak da burada dile getirilen konular belirlenecek takvimde birer sempozyum konusu olacaktır. Sahip olduğu görünen ve görünmeyen değerleriyle geleceğe ışık açısından ülkemiz adına büyük fırsatlar sunan Edirne’nin dünya barışı gibi konularda sosyal uygulama alanı olduğunun farkındayız. Burada dile getirilecek olan her konuyu biz kendi kurumumuz açısından not edip bize düşecek olan görevleri yerine getirmek ve daha ileri taşımak için büyük bir kararlıkta olduğumuzu belirtmek istiyorum.” şeklinde konuştu.
Edirne’nin tarihimiz açısından son derece önemli olaylara ev sahipliği yaptığını ifade eden Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, aynı zamanda tarihsel açıdan önemli isimlerin de bu mümtaz şehirle mutlaka bir bağı olduğunu dile getirdi.Biz de onun yetiştirdiği evlatları olarak bu meseleyi kendimize bir dert ediniyoruz. Edirne’yi daha iyi anlamak, günümüz Edirne’sini daha ileri götürmek, Balkan devletlerinin huzursuzlaştığı bu dönemde Edirne’nin üzerine düşen vazifeleri konuşmak ve bu konularda ilerlemek istiyoruz. Kadim şehrimizin eski misyonunu, Fatih’i yetiştiren ruhunu tekrar açığa çıkartacak çalışmalar içerisindeyiz.” dedi.
Edirne Valiliği ve Trakya Üniversiteler Birliğinin yanı sıra İstanbul Üniversitesinin, Trakya Üniversitesi ile olan bağlarından bahseden Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, “Üniversitemizin ilk fakültesi olan Tıp Fakültemiz 1974 yılında İstanbul Üniversitesi çatısı altında kuruldu. 1982’de kurulduğumuzda İstanbul Üniversitesinin bünyesinden ayrıldık. Bugün de değerli Mahmut Ak hocam Yükseköğretim Kalite Kurulu takım başkanı olarak Üniversitemizi ziyaret etme ve değerlendirme fırsatı buldu. Bu anlamda göçmen bir ailenin çocuğu olan Mahmut Ak hocam, üniversitemizin ve bu topraklarda yaşayanların hissiyatını yakından bilir. Kendisine iki üniversiteyi buluşturduğu için teşekkür ederim.” şeklinde konuştu.
Trakya Üniversitesinin yaklaşan 40.Dr. Erhan Tabakoğlu, yüklendiği büyük mirasın paylaşılması ve bu sayede Edirne’nin daha iyi anlaşılmasını sağlayacak bu organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.
Edirne’nin konuşulmadan İstanbul’un konuşulamayacağını, anlaşılamayacağını ifade eden AK Parti Edirne Milletvekili ve TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanı Dr. Fatma Aksal “Burası Fatih Sultan Mehmet Han’ın doğduğu, İstanbul fethinin planlarının yapıldığı bir şehirdir. Bugün, bu iki şehir ve üniversite arasında daha çok ortak nokta olduğunu öğrendim. Bilgi paylaştıkça çoğalmaktadır. Bu gün gerçekleştireceğimiz bu çalıştayın da çok daha önemli projelere vesile olacağına inanıyorum.” dedi.
Süheyl Ünver’in “Her şey biter, Edirne bitmez.” sözüyle konuşmasına başlayan Edirne Valisi Ekrem Canalp, “Edirne, Türkiye’de ve dünyada çeşitlilik açısından örnek bir şehirdir. Edirne’de ne ararsanız var, elinizi attığınız her yerden tarih fışkırıyor. Aynı zamanda tarım ve hayvancılık açısından da çok zengindir. Bunun dışında sınır ticaretimiz Edirne’nin olmazsa olmazıdır.Çünkü her bir proje kesinlikle bilimsel bir temele oturtulmalıdır. Bu projeler Edirne’nin resmi kurumlarına da çok şeyler katacaktır. Yapmış olduğumuz çalışmada öncelikle İstanbul Üniversitesine sonra da Trakya Üniversitemizin değerli mensuplarına çok teşekkür etmek istiyorum.” dedi.
Edirne Araştırmaları Çalıştayı’nda açılış konuşmalarının ardından Prof. Dr. Zeynep Tarım’ın başkanlığında Doç. Dr. Nurten Çetin ve Doç. Dr. Metin Ünver’in konuşmacı olduğu birinci oturuma geçildi.
İlk oturumun ardından Trakya Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ve Ankara Üniversitesi Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü Arşivi iş birliğinde ile Daire Başkanı Doç. Dr. Nurten Çetin’in hazırladığı, Enver Şengül’ün küratörlüğünü üstlendiği Doğu Trakya’da Milli Mücadele Fotoğraf Sergisi’nin açılışı gerçekleştirildi. Protokol tarafından gerçekleşen açılışın ardından aynı alanda bulunan Yıldırım Onur Erdiren’in kişisel resim sergisi de gezildi.
Toplamda 5 oturum olarak düzenlenen çalıştayın açılışına Edirne Valisi Ekrem Canalp, Edirne AK Parti Milletvekili Dr.Dr. Erhan Tabakoğlu, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, Baro Başkanı Av. Tacettin Sivrikaya ile dekanlar, il müdürleri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı..