Eğitim
Giriş Tarihi : 11-10-2021 19:58   Güncelleme : 11-10-2021 19:58

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ FİLİBE’DE TÜRKİYE-BULGARİSTAN DOSTLUK KONSERİ

Bulgaristan’ın başkent Sofya’dan sonra en büyük ikinci şehri olan Filibe’de, Türkiye-Bulgaristan dostluk konserleri düzenlendi… Sanatseverler, iki gün boyunca devam eden konserlerde Trakya Üniversitesi ve Bulgaristan’daki okullardan usta sanatçıları bir arada izleme fırsatı buldu

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ FİLİBE’DE TÜRKİYE-BULGARİSTAN DOSTLUK KONSERİ

Bulgaristan’ın başkent Sofya’dan sonra en büyük ikinci şehri olan Filibe’de, Türkiye-Bulgaristan dostluk konserleri düzenlendi… Sanatseverler, iki gün boyunca devam eden konserlerde Trakya Üniversitesi ve Bulgaristan’daki okullardan usta sanatçıları bir arada izleme fırsatı buldu.
Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı, Prof. Asen Diamendiev Müzik, Dans ve Güzel Sanatlar Akademisi ve Dobrin Petkov Ulusal Müzik ve Dans Sanatı Okulu ortaklığında Bulgaristan Filibe’de Türkiye-Bulgaristan dostluk konserleri gerçekleştirildi.
Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’nın desteğiyle düzenlenen dostluk konserleri, klasik müzik sevenleri Filibe’de bir araya getirdi. Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı öğretim üyeleri ve öğrencileriyle birlikte Bulgaristan’ın Prof. Asen Diamendiev Müzik, Dans ve Güzel Sanatlar Akademisi ve Dobrin Petkov Ulusal Müzik ve Dans Sanatı öğrencileri, Roma Stadyumu’nda düzenlenen Gala Konseri’nde aynı sahneyi paylaştı. Türk ve Bulgar öğrencilerden oluşan orkestra, Trakya Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Devlet Konservatuvarı Müdürü Prof.

Mincho Dimitrov’un solistliğinde dinleyenlere muhteşem bir müzik ziyafeti sundu.
Ramada-Trimontium Otel’de verilen piyano konseriyle başlayan konser etkinliklerinde, Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’ndan Dr. Öğr. Üyesi Serhan Küngerü, Dobrin Petkov Ulusal Müzik ve Dans Sanatı Okulu öğrencileri ile aynı sahnede yer aldı. Dr. Öğr. Üyesi Serhan Küngerü’nün piyano performansı izleyenler tarafından büyük beğeni kazandı.
Dostluk konserlerinin ikincisi, Çar Simeon Parkı’nda düzenlenen “Singings Fountains” Konseri oldu. Konserde Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Yaylı Çalgılar Üçlüsü, Dobrin Petkov Ulusal Müzik ve Dans Sanatı Okulu’ndan Presto Perküsyon Topluluğu ve Prof. Asen Diamendiev Müzik, Dans ve Güzel Sanatlar Akademisi’nden Akademik Halk Korosu yer aldı.
Üçüncü konser, “Filibe Birlikte” konseri oldu. Kamenitza Merdiveleri’nde düzenlenen etkinlikte, Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Üflemeli Çalgılar Üçlüsü ve Prof. Asen Diamendiev Müzik, Dans ve Güzel Sanatlar Akademisi’nden Trompet İkilisi dinleyenlere muhteşem bir müzik şöleni sundu.
Dostluk Konserleri’nin sonuncusu, Roma Stadyumu’nda düzenlenen “Gala Konseri” oldu.Ahmet Hamdi Zafer ve Şef Prof. Plamen Pirvanov yönetiminde sahne alan orkestra, Bulgaristan’ın tanınmış keman sanatçılarından Prof. Mincho Dimitrov’un solistliğinde izleyenlere büyüleyici bir müzik şöleni sundu. Cherkin’in Sevdana isimli eserinin seslendirildiği konserde, Türk müziğinin unutulmaz eserleri de icra edildi. Konserde Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı öğrencileri Batuhan Kaymaz ve Göknur Bilgin’e J. S. Bach Re minör iki keman konçertosu ve Daichovo Horo da eşlik etti.
Yüzlerce sanatseverin yakından takip ettiği muhteşem konsere Bulgaristan Kültür Bakanı Prof. Velislav Minekov, T.C. Filibe Başkonsolusu Korhan Küngerü, Trakya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Türkyılmaz, üst düzey protokol üyeleri ile çok sayıda davetli katıldı. Birbirinden güzel performanslara imza atılan konser izleyicilerin alkışları ile son buldu.
Gala Konseri’nin yanı sıra Filibe’nin farklı noktalarında düzenlenen konserlerde dinleyiciler ile bir araya gelen Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı öğretim üyeleri Dr. Öğr. Üyesi Deniz Yavuz, Dr.Üyesi Zerrin Tan ve öğrenciler Merve Kuşoğlu, Ece Dikbıyık, Göknur Bilgin ve Eylül Öztürk de sergiledikleri başarılı performanslarla dinleyicilerden büyük alkış aldı..