Eğitim
Giriş Tarihi : 19-11-2021 18:00   Güncelleme : 19-11-2021 18:00

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİ’NDE SANAT SÖYLEŞİLERİ DEVAM EDİYOR

GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİ’NDE SANAT SÖYLEŞİLERİ DEVAM EDİYOR

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİ’NDE SANAT SÖYLEŞİLERİ DEVAM EDİYOR

Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Türkiye’nin önde gelen bilim, sanat ve kültür insanlarını “sanat” üzerine konuşulan keyifli sohbetlerde dinleyiciyle buluşturmaya devam ediyor.
Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi tarafından organize edilen ve kültür-sanat dünyamıza önemli katkılar sağlamış birbirinden değerli akademisyen ve sanatçıların katılımıyla gerçekleşen “Sanat Söyleşileri” programının son konuğu Prof. İnsel İnan oldu.
Sosyal ve kültürel etkinlikleriyle toplumsal hayata önemli katkılar sunan Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, pandemi sürecinde çevrim içi olarak düzenlenen “Sanat Söyleşileri” etkinliğini, uzun bir aranın ardından yüz yüze gerçekleştirmeye başladı. Güzel Sanatlar Fakültesi Konferans Salonu’nda, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. İnsel İnan’ın katılımıyla “Açık Alanlarda Yeni İfade Arayışları” adlı söyleşi düzenlendi. Söyleşiye, Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Melihat Tüzün’ün yanı sıra akademisyenler ve öğrenciler katıldı.
Söyleşide Prof.

Türkiye’de ve dünyada açık alanlarda oluşturulan sanat eserlerinden örnekler sunan Prof. İnsel İnan sanatçı, sanat eseri ve izleyici bağlamında katılımcılara bilgiler verdi.
Söyleşi, soru cevap kısmının ardından Prof. İnsel İnan’a, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Melihat Tüzün’ün teşekkür belgesi takdimi ve günün anısına çekilen fotoğraflarla son buldu. 
Prof. İnsel İnal Kimdir?
1969 Avustralya doğumlu İnsel İnal, 1993 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Seramik Bölümü’nde lisans eğitimini aldı. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü’nde, 1996’da yüksek lisans, 2002’de ise sanatta yeterliğini tamamladı.
Bir dönem “Performans Günleri” ile interdisipliner organizasyonlar ve paneller düzenleyen İnal, Disiplinler Arası Genç Sanatçılar Derneği (DAGS) başkanlığı yaptı.
Yurt içi ve yurt dışı birçok karma ve kişisel sergiye katılan İnal’ın ayrıca birçok mimari uygulamalar dışında İstanbul Resim Heykel Müzesi, Eczacıbaşı Koleksiyonu ile çeşitli özel koleksiyonlarda eserleri bulunmaktadır. Uluslararası birçok sergide yer alan İnal; Sinop, Çanakkale ve Mardin Bienallerine davetli sanatçı olarak katılmıştır.
Seramik malzemesinin olanakları, gösterge ve bağlamları ile birlikte güncel sanatta yeni ifade arayışlarının peşinde araştırmalar yapan sanatçı, malzeme ve disiplin arasındaki ilişkileri sorgulamaktadır.