Eğitim
Giriş Tarihi : 13-09-2021 13:40   Güncelleme : 13-09-2021 13:40

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİNDEN İLHAN KOMAN MÜZESİ İÇİN ANLAMLI SERGİ

Pandemi sürecinde online sergi, söyleşi, workshop gibi etkinliklerle kültür ve sanatı seyirciyle buluşturan Güzel Sanatlar Fakültesi, yüz yüze sergide yeniden sanatseverlerle bir araya geldi

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİNDEN İLHAN KOMAN MÜZESİ İÇİN ANLAMLI SERGİ

Pandemi sürecinde online sergi, söyleşi, workshop gibi etkinliklerle kültür ve sanatı seyirciyle buluşturan Güzel Sanatlar Fakültesi, yüz yüze sergide yeniden sanatseverlerle bir araya geldi. Trakya Üniversitesinden ve Türkiye’nin farklı yerlerinden pek çok usta sanatçıya ait eserler “Ana Madde Su” sergisinde buluştu.
Güzel Sanatlar Fakültesi, Trakya Üniversitesi İlhan Koman Resim ve Heykel Müzesi’ne yeni eserler kazandırmak amacıyla anlamlı bir çalışmaya imza attı. Doç. Dr. Deniz Gökduman ve Arş. Gör. Zerrin Pehlivan tarafından Trakya Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Birimi’nin desteğiyle hayata geçirilen proje ile 21 sanatçının özel olarak yaptığı sulu boya eserler, İlhan Koman Resim ve Heykel Müzesi’ne kazandırılıyor. Türkiye’de kuşağının en iyi sanatçıları ve akademisyenleri tarafından özel olarak hazırlanan eserlerden oluşan “Ana Madde Su” sergisi, Güzel Sanatlar Fakültesi Fuayesi’nde açıldı.
Trakya Üniversitesi İlhan Koman Resim ve Heykel Müzesi için özel hazırlanan eserlerin yer aldığı serginin açılışına Rektör Prof.

Erhan Tabakoğlu ile Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Türkyılmaz, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Melihat Tüzün, öğretim elemanları, sanatçılar ve öğrenciler katıldı.
Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinden Doç. Dr. Deniz Gökduman ve Arş. Gör. Zerrin Pehlivan tarafından düzenlenen sergide küratörlerin yanı sıra Bahri Genç, Bedri Baykam, Ceyda Güler, Deniz Bayav, Doğan Keskin, Ekin Akalın Kurucu, Gülten İmamoğlu, Güneş Acur, H. Avni Öztopçu, Kerem İşcanoğlu, Mehmet Yılmaz, Melihat Tüzün, Murat Havan, Nur Sultan Yıldırım, Özlem Üner, Şahin Memmedov, Turan Büyükkahraman, Zafer Malkoç ve Zehra Başaran gibi usta sanatçıların kendi özgün sanatlarıyla yapılmış eserler yer alıyor.
Sergi küratörü Doç. Dr. Deniz Gökduman, serginin başlığıyla ilgili yaptığı açıklamada “Latincede başlangıç, köken, hareket kaynağı gibi anlamlara gelen ve Antik Yunan felsefesinin temelini oluşturan arkhe, ilk prensip ya da ilk element olarak da düşünülebilir. Arkhe kavramını ilk kullanan filozof ise Thales’tir ve Thales evrenin ana maddesinin su olduğunu söyler.Dr. Deniz Gökduman “Buradaki eserler, İlhan Koman Müzesi’ne hediye edildi. Trakya Üniversitesi müzelerinin, Türkiye’nin en büyük koleksiyonlarına sahip olduğunu söyleyebilirim. Hatta pek çoğunun müzesi yok. Bizim müzelerimiz çok eski ve köklü. Oldukça iyi eserlere de ev sahipliği yapıyorlar. Bu vesileyle büyük ve usta sanatçıların eserlerini üniversite müzelerimizden birine kazandırdığımız için mutluluk duyuyorum. Üniversitemize ve sanatçılarımıza teşekkür ederim.” dedi.
Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Melihat Tüzün, pandemi sürecinde de etkinliklerine hiç ara vermediklerini hatırlatarak devamlı çalışan ve üreten öğretim elemanlarına gösterdikleri çaba ve emek için teşekkür etti. Projeler sayesinde üniversiteye değer katacak güzel eserler kazandırdıklarını vurgulayan Prof. Melihat Tüzün “Bu çok anlamlı sergide eserleri bulunan sanatçılarımıza ve sanatçı akademisyenlerimize çok teşekkür ediyorum. Sergimizde, pek çok önemli sanatçının eseri var. Üniversitemize böyle eserler kazandırdığımız için mutluyuz. Öğretim elemanlarımız, projelerle fakültelerine ve üniversiteye değer katacak çalışmalar yapıyorlar.Dr. Erhan Tabakoğlu ise Trakya Üniversitesine önemli değerlerin kazandırılması adına ortaya konan çabanın kendilerini mutlu ettiğini ifade etti. Suyun insanlara kattığı ve anlattığı pek çok şeyin olduğunu dile getiren Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu “Su, Allah’ın Hay isminin en büyük tecellilerinden biridir. Sergide de sudan esinlenilerek oluşturulan ve hayal gücüyle zenginleşen çok değerli eserler var. İlhan Koman Müzesi’ne yeni eserler kazandırılmış olması çok anlamlı. Böylelikle müze koleksiyonlarımız zenginleşip güzelleşiyor. Sanat-kültür etkinliklerimizi yeniden yüz yüze gerçekleştirebiliyor olmak mutluluk verici. Güzel Sanatlar Fakültesi, her zaman geniş kitleleri ve sanat camiasını içine alan işler başararak bizleri ziyadesiyle memnun ediyor. Emeği geçen hocalarımıza ve katılımcılarımıza teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.
Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Murat Havan da sergiden duyduğu memnuniyeti ifade ederek “Rektörümüz ve Deniz Hocamız gibi güzel yüreklere her zaman açığız. Tüm Türkiye’ye örnek olacak bir su damlası çizdiler.