Eğitim
Giriş Tarihi : 31-12-2021 15:29   Güncelleme : 31-12-2021 15:29

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ HAVSA MESLEK YÜKSEKOKULUNDA DEPREM TATBİKATI YAPILDI

HAVSA MESLEK YÜKSEKOKULUNDA DEPREM TATBİKATI YAPILDI

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ HAVSA MESLEK YÜKSEKOKULUNDA DEPREM TATBİKATI YAPILDI

Trakya Üniversitesi Havsa Meslek Yüksekokulunda deprem tatbikatı gerçekleştirildi.
Trakya Üniversitesi Sivil Savunma Amirliği tarafından öğrenci ve personeli deprem ve afet durumlarında yapılması gerekenler konusunda bilgilendirmek amacıyla “Afet Bilinci Eğitim Semineri” gerçekleştirildi. Seminerin ardından deprem tatbikatı uygulanarak bina tahliyesi gerçekleştirildi.
Havsa Meslek Yüksekokulunda düzenlenen deprem tatbikatı öncesinde Trakya Üniversitesi Sivil Savunma Amiri Hüseyin Türkel tarafından gerçekleştirilen afet ve deprem eğitimine okul yönetimi, idari personel ve öğrenciler katıldı.
Eğitim kapsamında öğrenciler ile akademik ve idari personel, deprem öncesi ve sonrası ile deprem sırasında yapılması gerekenler hakkında bilgilendirildi. Kurulan Acil Durum Ekipleri ve görevleri, acil çıkışlar, yangın ekipmanları, toplanma yerleri ve tahliye planları ile benzeri konularda bilgilerin verildiği eğitimin sonunda yüksekokul öğrenci ve personelinin eş zamanlı katıldığı “Deprem Tatbikatı” düzenlendi.
Daha sonra ise çalan alarm ve yangın ihbarıyla tatbikat başladı. Yaklaşık 30 saniye süren siren seslerinin çalmaya başlamasıyla birlikte akademisyenler, idari personel ve öğrenciler deprem anında güvenli alanlarda çök – kapan – tutun pozisyonu alarak sarsıntının geçmesini bekledi. Sarsıntının ardından tahliye kurallarına uyarak binayı boşaltan öğrenci ve personel, daha önce belirlenen Acil Durum Toplanma Alanı’nda bir araya geldi. Binanın tahliye edilmesiyle tatbikat sona erdi.