Eğitim
Giriş Tarihi : 08-10-2021 23:29   Güncelleme : 08-10-2021 23:29

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ HEKİM ADAYLARI BEYAZ ÖNLÜKLERİNİ GİYDİ

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi, 2021-2022 akademik yılında eğitim-öğretime başlayan öğrenciler için “Beyaz Önlük Giyme Töreni” düzenledi

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ HEKİM ADAYLARI BEYAZ ÖNLÜKLERİNİ GİYDİ

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi, 2021-2022 akademik yılında eğitim-öğretime başlayan öğrenciler için “Beyaz Önlük Giyme Töreni” düzenledi. 75. Yıl Spor Salonu’nda düzenlenen törende Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni kazanan 286 öğrenci, mesleğin ilk adımı olan beyaz önlüklerini giydi.
Trakya Üniversitesi’nde yüz yüze eğitimin başlamasıyla birlikte Tıp Fakültesi’ni kazanan öğrenciler için geleneksel “Beyaz Önlük Giyme Töreni” düzenlendi. Tıp Fakültesi tarafından her yıl yeni gelen öğrenciler için gerçekleştirilen törende çiçeği burnunda doktor adayları, aileleri önünde beyaz önlük giymenin heyecanını ve onurunu yaşadı. Trakya Üniversitesi 75. Yıl Kapalı Spor Salonu’nda gerçekleşen törene Trakya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Osman Nuri Hatipoğlu, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Muzaffer Demir, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sedat Üstündağ, Trakya Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Abdullah Taş, öğretim elemanları, tıp fakültesini kazanan öğrenciler ve aileleri katıldı.
Geleceğin sağlık ordusuna katılacak hekim adaylarının tıp eğitimlerine başlamalarının ve Trakya Üniversitesi ailesine katılımlarının kutlandığı etkinlikte Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Bakır Nefes Beşlisi, Arş.

Ümit Çavuş yönetiminde katılımcılara mini bir konser sundu. Dinletinin ardından etkinlikte açılış konuşmalarına geçildi.
Törende, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni dereceyle kazanan ve arkadaşları adına bir konuşma yapan Gamze Sabaz, çocukluk hayalini gerçekleştirdiği için mutlu ve gururlu olduğunu ifade etti. Hekimlik mesleğine ilk adımı atmanın heyecanını yaşadığını belirten Gamze Sabaz, “Öncelikle çocukluktan beri hayalini kurduğum, küçükken ne olacaksın diye sorulduğunda ‘doktor olacağım’ dediğim, yıllarca kazanmak için emek verdiğim hekimlik mesleğine ilk adımlarımı atacağım yerin Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi olmasından gurur duyuyorum. Bu yolu bizimle yürüyen ailelerimize emekleri için çok teşekkür ediyorum.” dedi.
Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Muzaffer Demir de beyaz önlük giydirme töreninin tarihçesi hakkında bilgiler vererek, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin, bu konuda ülkemizdeki öncü fakültelerden biri olduğunu söyledi. COVİD-19 salgını sürecinde Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi olarak öğrenciler için yapılabilecek olanın en iyisini yapmaya çalıştıklarını ifade eden Prof.Ahmet Muzaffer Demir, “Gerek kuramsal gerekse videolu uygulamalı dersleri, çevrim içi ve öğrenen merkezli tıp eğitimi prensiplerine göre vermeye çalıştık. 2021-2022 eğitim-öğretim yılında da karma eğitim modelini devam ettireceğiz. Uygulamaların tümü küçük gruplarda yüz yüze, teorik dersler ise dönüşümlü olarak eş zamanlı ve çevrim içi olarak uygulanacaktır. TEPDAD tarafından akredite eğitim programımızda öğrencilerimizin üzerlerine düşen görevi eksiksiz olarak yerine getireceğine ve Ulusal Çekirdek Eğitim Programı-2020 kitapçığını okuyup, kendi kendine öğrenme yöntemlerini kullanarak kendi programlarını oluşturacaklarına inanıyorum.” dedi.
Trakya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Osman Nuri Hatipoğlu ise öğrencilere dünyanın en kutsal mesleğini icra edeceklerini hatırlatarak, “Bugün önlüklerinizi giyerek yeni bir hayata başlayacaksınız. Bu süreci, mezuniyetten sonraki hayatınıza en donanımlı şekilde başlama fırsatı olarak değerlendirin. Mesleki gelişiminiz yanında girişimcilik yönünüzü, araştırıcılık yönünüzü geliştirmek için çaba gösterin.En önemlisi de bilimsel faaliyetlere katılma isteğinizi hocalarınıza hissettirin. Ekip çalışmalarının bir parçası olun. Üniversiteniz sizlere bu yönlerinizi geliştirmek için çeşitli imkânlar sunmaktadır. Bu imkânları kendinizi yenilemek ve geliştirmek için sonuna kadar kullanın. Bu mesleği yaparken giyeceğiniz beyaz önlükler, yalnızca fiziki temizliği değil aynı zamanda saflığı ve vicdani temizliği de temsil eder. Beyaz önlüğünüz çalışırken elbette kirlenebilir ancak önemli olan önlüğün temsil ettiği maneviyatınızın kirlenmemesidir.”
Açılış konuşmalarının ardından törende Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni kazanan öğrencilere beyaz önlükleri giydirildi. Programda ayrıca öğrencilere, tıp eğitiminin temel kuralları ve eğitim biliminin ana konularını içeren “Tıp Öğrencileri İçin Tıp Eğitimi” kitabı hediye edildi. Tören, tüm öğrenciler tarafından meslek andının okunmasıyla sona erdi..