Eğitim
Giriş Tarihi : 30-12-2021 00:20   Güncelleme : 30-12-2021 00:20

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ HEYETİ, KOSOVA BAŞBAKAN YARDIMCISI VE BAKANLARLA GÖRÜŞTÜ

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ HEYETİ, KOSOVA BAŞBAKAN YARDIMCISI VE BAKANLARLA GÖRÜŞTÜ

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ HEYETİ, KOSOVA BAŞBAKAN YARDIMCISI VE BAKANLARLA GÖRÜŞTÜ

Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Türkyılmaz, Kosova Başbakan Yardımcısı Emilija Redzepi; Sanayi, Girişimcilik ve Ticaret Bakanı Rozeta Hajdari ve Bölgesel Kalkınma Bakanı Fikrim Damka ile eğitim, sağlık ve Teknopark başta olmak üzere iş birlikleri ve projeler üzerine bir görüşme gerçekleştirdi.
Trakya Üniversitesi ve Kosova Cumhuriyeti arasındaki iş birlikleri derinleşmeye devam ediyor. Türkiye’de en fazla Kosovalı öğrenciye eğitim veren Trakya Üniversitesi mevcut iş birliklerini sağlık, teknoloji, AR-GE alanları ile zenginleştirme hedefi ile Kosovalı yetkililerle bir araya geldi.
Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu ile Rektör Yardımcısı ve Dış İlişkiler Merkezi Müdürü Prof. Dr. Murat Türkyılmaz, Kosova Başbakan Yardımcısı Emilija Redzepi; Sanayi, Girişimcilik ve Ticaret Bakanı Rozeta Hajdari ve Bölgesel Kalkınma Bakanı Fikrim Damka ile İstanbul’da temaslarda bulundu.
Trakya Üniversitesinin eğitim ve sağlık alanında Kosova ile güçlü bağları ve iş birliklerinin vurgulandığı görüşmede Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu “Bugüne kadar 1.000’in üzerinde Kosovalı öğrencimize eğitim verdik, yine çok sayıda hastamıza Hastanemiz aracılığıyla şifa kapısı olduk. Yeni projelerimizle mevcut iş birliklerimizi derinleştirmek ve iki ülke arasındaki kadim bağlarımızı güçlendirmek için projelerimizi hayata geçirmeyi hedefliyoruz. Trakya Üniversitesi Teknopark modelini Balkanlara kazandırmak ve Balkanların ekonomik ve teknolojik kalkınmasına öncülük etmek istiyoruz. Adımlarımızı güçlü ve kararlılıkla atıyoruz. Başbakan Yardımcısı Emilija Redzepi ile kıymetli bakanlarımız Rozeta Hajdari ve Fikrim Damka ile bir araya gelmekten büyük bir mutluluk duyduk. Projelerimiz karşısındaki heyecanımızın ortak olması bizleri ayrıca gururlandırdı. Çok yakın zamanda yeni müjdelerimizle ülkemiz ve Üniversitemiz ile Balkanlara yeni köprülerin temellerini atacağız.” dedi.
Trakya Üniversitesi heyeti ile bir araya gelmekten büyük bir kıvanç duyduklarını ifade eden Kosova Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Emilija Redzepi, bağımsızlıktan bu yana Trakya Üniversitesinin Kosova’ya verdiği destek için müteşekkir olduklarını dile getirerek Teknopark modelinin Kosova’da da hayata geçmesinin heyecanını yaşadıklarını belirtti. Samimi gayretleri ve sıcak yaklaşımları için Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Türkyılmaz’a teşekkür eden Redzepi, en yakın zamanda Trakya Üniversitesi heyetini Kosova’da ağırlamaktan ve projelerin detaylarını görüşmekten mutluluk duyacaklarını vurguladı.