Eğitim
Giriş Tarihi : 17-02-2022 12:24   Güncelleme : 17-02-2022 12:24

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ İLE ÖZ SAĞLIK-İŞ SENDİKASI ARASINDA TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ İMZALANDI

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ İLE ÖZ SAĞLIK-İŞ SENDİKASI ARASINDA TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ İMZALANDI

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ İLE ÖZ SAĞLIK-İŞ SENDİKASI ARASINDA TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ İMZALANDI

Trakya Üniversitesi ile Öz Sağlık-İş Sendikası arasında sağlık alanında çalışan işçileri kapsayan “Toplu İş Sözleşmesi” imza töreni gerçekleştirildi.
Trakya Üniversitesi ile Hak-İş Konfederasyonuna bağlı Öz-Sağlık İş Sendikası arasında Trakya Üniversitesi Hastanesinde görev yapan sağlık ve sosyal hizmetler işçilerini kapsayan toplu iş sözleşmesi imzalandı.
Trakya Üniversitesi Balkan Kongre Merkezi’nde imzalanan toplu iş sözleşmesi imza törenine Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Öz Sağlık-İş Sendikası Genel Başkanı Devlet Sert, Toplu Sözleşmeden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Adem Yavuz, Mali İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özüpek, Edirne Şube Başkanı Emre Promet, sendika temsilcileri ve hastane yönetimi ile sağlık çalışanları katıldı.
Toplu iş sözleşmesi imza töreninde konuşan Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, önceliklerinin bütün sağlık, sosyal hizmet çalışanlarının haklarını ve kazanımlarını ileriye taşımak olduğunu ifade ederek, her zaman emeğin ve emekçinin yanında olduklarını söyledi.
Trakya Üniversitesi olarak mevcut şartları iyileştirilmek ve çalışanların hak ve menfaatlerini korumak için en iyisini yapmaya çalıştıklarını dile getiren Rektör Prof.

Erhan Tabakoğlu, “Bu sözleşme bizim için de büyük bir heyecan ifade ediyor. İşçi aileden gelen biri, bir sağlık emekçisi ve hastanede ömür geçirmiş bir hekim olarak emeğin ve çalışan hakkının ne kadar değerli olduğunu bilen biriyim. Hele ki COVİD-19 salgınıyla en ön cephede savaşan ve fedakârca görev yapan sağlık çalışanlarının emeğinin bir karşılığı olmadığını, haklarının ödenemeyeceğini düşünüyorum. Biz her zaman şunu söylemişizdir: Ne kadar imkânımız, gücümüz varsa paylaşın. Çünkü biz kocaman bir aileyiz. Trakya Üniversitesi bölgenin en büyük işvereni, en büyük kurumu. Hastanemiz, sadece bölgeye değil, tüm Balkanlar’a da hizmet vermektedir. Bölgede, Balkanlar’da bizim verdiğimiz sağlık hizmetini verebilecek bir kurum yok. En büyük gücümüz sağlık altyapımız ve çalışanlarımız. Tüm çalışanlarımız için huzurlu ve verimli bir çalışma ortamı oluşturmak istiyoruz. Bu nedenle çalışanlarımız, emekçilerimiz için hep en iyisini yapmayı hedefliyoruz. Sonunda herkesin mutlu olacağı bir noktaya geldik. Sözleşmenin her iki taraf ve çalışanlarımız için hayırlı olmasını diliyor; Öz-Sağlık İş Sendikası Genel Başkanı Devlet Sert, Edirne Şube Başkanı Emre Promet ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.Hem sendikamız, hem çalışanlarımız hem de üniversitemiz açısından önemli bir kazanım oldu. Biz sendika olarak yapılan anlaşmadan memnun kaldık. Türkiye geneline baktığınızda ve diğer üniversiteler ile kıyasladığınızda elde edilen sosyal haklar ve ücret iyileştirmelerinin oldukça iyi olduğunu düşünüyoruz. Üniversitemizin bu noktada gerçekten büyük bir desteği ve özverisi söz konusu. İşçilere bakış açısı, işçilerin elde ettiği haklar noktasında yaklaşımları dolayısıyla Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’na ve yönetimine teşekkür ediyorum. Öz-Sağlık İş Sendikası olarak burada ilk kez toplu bir iş sözleşmesi süreci yaşıyoruz. Kazanılan sosyal haklar, ücretler her alanda arkadaşlarımızı memnun edecek bir seviyede. Toplu sözleşmemizin sendikamıza,  sizlere ve çalışma yaşamınıza hayırlar getirmesini temenni ediyorum.” ifadelerini kullandı.
Konuşmaların ardından Trakya Üniversitesi Hastanesinde çalışan kamu işçilerinin ücret iyileştirmeleri ve sosyal haklarını içeren toplu iş sözleşmesi, Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu ve Öz-Sağlık İş Sendikası Genel Başkanı Devlet Sert tarafından imzalandı.
Program, imza töreninin ardından günün anısına karşılıklı hediye takdimi ve sağlık çalışanlarının da katıldığı toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi..