Eğitim
Giriş Tarihi : 10-11-2021 17:20   Güncelleme : 10-11-2021 17:20

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ İŞ BİRLİĞİ VE EV SAHİPLİĞİNDE TÜRK DÜNYASI ŞAHESERLERİ KONSERİ

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ İŞ BİRLİĞİ VE EV SAHİPLİĞİNDE TÜRK DÜNYASI ŞAHESERLERİ KONSERİ

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ İŞ BİRLİĞİ VE EV SAHİPLİĞİNDE TÜRK DÜNYASI ŞAHESERLERİ KONSERİ

Türk dili, kültürü ve medeniyetinin temel yapı taşlarından Yunus Emre ve Nizami Gencevi, Trakya Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenecek konserle anılacak.
Trakya Üniversitesi ev sahipliğinde Nizami Gencevi’nin Doğumunun 880. Yılına Yunus Emre’nin Vefatının 700. Yılına İthafen “Türk Dünyası Şaheserleri Konseri” düzenlenecek. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) ve Trakya Üniversitesi iş birliğinde gerçekleştirilecek konserde, 5 farklı ülkeden 13 tanınmış sanatçı sahneye çıkacak.
Türk dili ve kültürünün önemli şahsiyetlerinden Yunus Emre ve Nizami Gencevi, TÜRKSOY organizasyonu ile 14 Kasım – 20 Kasım 2021 tarihleri arasında Edirne, Tekirdağ, Bursa ve Antalya’da düzenlenecek konserlerle anılıyor.
Yunus Emre’nin vefatının 700. yılı anısına T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ilan edilen ”Yunus Emre ve Türkçe Yılı” ve Nizami Gencevi’nin doğumunun 880’inci yılı anısına Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından ilan edilen ”Nizami Yılı” kapsamında hazırlanan yeni eserlerin dünya prömiyerinin yapılacağı turne kapsamında ilk konser ise 14 Kasım 2021 tarihinde Trakya Üniversitesi Balkan Kongre Merkezi’nde düzenlenecek.
Trakya Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Devlet Konservatuvarı Müdürü Prof. Ahmet Hamdi Zafer ve Özbekistan’dan Alibek Kabdurahmanov’un şef olarak görev alacağı konserde Hosrov Hakan Amiri (Tenor, Azerbaycan), Tair Tajigulov (Bass, Kazakistan), Ayzirek Momunova (Soprano, Kırgızistan), Nazım Sagıntay (Soprano, Kazakistan), Aybek Saralaev (Tenor, Kırgızistan), Nosir Yusupov (Bariton, Özbekistan), Saliya Emilbekova (Komuz, Kırgızistan), Bekzod Turaev (Nay, Özbekistan), Akerke Tajibayeva (Kıl Kopuz, Kazakistan), Çınara Heydarova (Kanun, Azerbaycan) ve Nilgün Kızılcı (Ses Sanatçısı, Türkiye) isimli solistler sahne alacak.
Turne kapsamında ayrıca Türk Dünyasının değerli solistlerine, Edirne ve Tekirdağ’da gerçekleştirilecek konserlerde Trakya Üniversitesi Balkan Senfoni Orkestrası eşlik edecek.
Konser Tarih ve Yeri
14 Kasım 2021 – Saat:18.00
Trakya Üniversitesi Balkan Kongre Merkezi