Eğitim
Giriş Tarihi : 16-11-2021 18:54   Güncelleme : 16-11-2021 18:54

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ İSKEÇE TÜRK BİRLİĞİ’NİN HUKUK MÜCADELESİ, ’NDE DÜZENLENEN KONFERANSTA ELE ALINDI

İSKEÇE TÜRK BİRLİĞİ’NİN HUKUK MÜCADELESİ, TRAKYA ÜNİVERSİTESİ’NDE DÜZENLENEN KONFERANSTA ELE ALINDI

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ İSKEÇE TÜRK BİRLİĞİ’NİN HUKUK MÜCADELESİ, ’NDE DÜZENLENEN KONFERANSTA ELE ALINDI

Trakya Üniversitesi’nde, “İskeçe Türk Birliği, Yerel Mahkemelerden AİHM’e 40 Yıllık Bir Hukuk Mücadelesi” konulu bir konferans düzenlendi. Balkan Araştırma Enstitüsü tarafından düzenlenen konferansa konuşmacı olarak ise İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu ve Avukat Ahmet Kara katıldı.
Trakya Üniversitesi Balkan Araştırma Enstitüsü, “İskeçe Türk Birliği, Yerel Mahkemelerden AİHM’e 40 Yıllık Bir Hukuk Mücadelesi” başlıklı çevrim içi konferansta, Batı Trakya’dan İskeçe Türk Birliği (İTB) Başkanı ve Gazeteci Ozan Ahmetoğlu ile İskeçe Türk Birliği Avukatı Ahmet Kara’yı ağırladı.
Trakya Üniversitesi Balkan Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. İbrahim Kelağa Ahmet’in açılış konuşmaları ile başlayan konferansta, İskeçe Türk Birliği’nin yaklaşık 40 yıldır sürdürdüğü hukuk ve demokrasi mücadelesi ele alındı.
Trakya Üniversitesi Balkan Araştırma Enstitüsü Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Ali Hüseyinoğlu’nun moderatörlüğünde gerçekleşen “İskeçe Türk Birliği, Yerel Mahkemelerden AİHM’e 40 Yıllık Bir Hukuk Mücadelesi” panelinde konuşan Ozan Ahmetoğlu, İskeçe Türk Birliği’nin Batı Trakya Türk azınlığının kurduğu ilk sivil toplum örgütü olduğunu söyledi.
1927 yılında İskeçe Türk Gençler Yurdu adıyla kurulan ve 1936 yılında İskeçe Türk Birliği adını alan kuruluşlarının, 1983’te isminde “Türk” ifadesi geçtiği gerekçesiyle Yunan makamlarınca kapatılma davasıyla karşılaştıklarını dile getiren Ozan Ahmetoğlu, kararın ardından başlattıkları hak ve hukuk mücadelelerini ülke sınırlarını aşarak AİHM’e kadar taşıdıklarını ifade etti.

Kararın üzerinden 13 yıl geçmesine rağmen Yunanistan ne yazık ki AİHM kararlarını uygulamamaktadır.” dedi.
Yunanistan’ın “Batı Trakya’da Türk yoktur” şeklindeki milli kimliğin inkârına dayanan tutumu ile aslında her şeyden önce Batı Trakya Türk azınlığının sivil toplum kuruluşu birikimini yok etmeyi amaçladığını ifade eden Ozan Ahmetoğlu, “Kültürel zenginliğimizi ayakta tutan kurumsal yapımızı bir anlamda bir ‘yasa dışılığa’ itmiştir. İsminde Türk kelimesi olan İskeçe Türk Birliği, Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği, Gümülcine Türk Gençler Birliği’ni yaşatmak Yunanistan devleti nezdinde yasa dışı olay olarak görülmeye başlanmıştır.” şeklinde konuştu.
Yunanistan’ın uluslararası hukuku uygulayana ve derneklerinin resmi statülerini iade edene kadar mücadeleye devam edeceklerini vurgulayan Ahmetoğlu, “Yunanistan, neden bu kararları uygulamıyor derseniz, Yunanistan toplumunun ve özellikle Yunanistan yöneticilerinin bir Türk fobisi, Türkiye fobisi olduğunu söyleyebiliriz. Kendi tarihiyle ilgili, kendi milli kimlik bilinciyle ilgili ciddi anlamda bir sorun olduğunu düşünüyorum.” dedi.Demokrasi ve hukuktan ayrılmadan mücadelemize devam edeceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.
İskeçe Türk Birliği Avukatı Ahmet Kara da İskeçe Türk Birliği davasında Yunanistan iç hukuk sürecinin nasıl işlediği ve AİHM süreci hakkında bilgiler paylaştı. İskeçe Türk Birliği davalarının tam üç kez Yunanistan iç hukuku sürecini tamamladığını ifade eden Ahmet Kara, kısa süre sonra Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesinin, artık Yunanistan’a yolun sonuna gelindiğini ve oyalama politikalarının artık geçerli olmayacağını net bir şekilde ifade edeceği kanaatinde olduğunu söyledi.
Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne göre taraf devletlerin AİHM kararlarını uygulamakla yükümlü olduklarının altını çizen Ahmet Kara, “Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi 46. maddenin 4. fıkrasına ısrarla devletler, uyarılarına rağmen kararları uygulamama yönünde hareket ettikleri takdirde hangi yaptırımlar geleceği ortadadır. Bu konundaki en son aşama, Avrupa Konseyi’nden atılmadır. Bu devletler için çok önemli bir yaptırımdır. Ben bu doğrultuda Yunanistan’ın eninde sonunda kararları uygulamak zorunda kalacağını, bırakılacağını düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.
Yaklaşık 2 saat boyunca devam eden konferans, soru-cevap bölümüyle sona erdi..