Eğitim
Giriş Tarihi : 06-09-2021 23:02   Güncelleme : 06-09-2021 23:02

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ KIRKPINAR SPOR BİLİMLERİ FAKÜLTESİ, YENİ ÖĞRENCİLERİNİ SEÇTİ

Trakya Üniversitesi Kırkpınar Spor Bilimleri Fakültesi Özel Yetenek Sınavları tamamlandı

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ KIRKPINAR SPOR BİLİMLERİ FAKÜLTESİ, YENİ ÖĞRENCİLERİNİ SEÇTİ

Trakya Üniversitesi Kırkpınar Spor Bilimleri Fakültesi Özel Yetenek Sınavları tamamlandı. 2021-2022 Eğitim-Öğretim yılında 250 öğrencinin alınacağı Kırkpınar Spor Bilimleri Fakültesi’ne 2 bine yakın aday başvuru yaptı.
Trakya Üniversitesi’nde 2021-2022 Eğitim-Öğretim yılında 250 öğrencinin alınacağı Kırkpınar Spor Bilimleri Fakültesi’ndeki giriş sınavı heyecanı tamamlandı. 23-31 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilen özel yetenek sınavlarına öğrenci adaylarının ilgisi yoğun oldu. Trakya Üniversitesi Kırkpınar Spor Bilimleri Fakültesi tarafından düzenlenen özel yetenek sınavlarına, yurt içi ve yurt dışından 1.995 aday başvurdu.
Kırkpınar Spor Bilimleri Fakültesi’nde yeni eğitim-öğretim yılında engelliler için 25, milli sporcular için 29, Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde son üç yıl içerisinde başpehlivanlık müsabakalarında güreşmiş ya da son üç yıl içerisinde deste boy ve üzerinde ilk 3 dereceye giren yağlı güreşçiler için 6, kadın adaylar için 75 ve erkek adaylar için 115 olmak üzere toplam 250 kontenjan ayrıldı.
Trakya Üniversitesi Kırkpınar Spor Bilimleri Fakültesi’nde öğrenim görmek isteyen adaylar, Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği, Antrenörlük Eğitimi, Spor Yöneticiliği ve Rekreasyon bölümlerine yerleşebilmek için zorlu yetenek sınavlarında ter döktü. Fakülteye yerleşecek 250 kişi arasına girebilmek için birbiriyle kıyasıya mücadele eden öğrenci adayları futbol, basketbol, voleybol, hentbol ve atletizm branşlarında yeteneklerini sergiledi.
Engelli adayların sınavları 23 Ağustos, kadın adayların sınavları 24-26 Ağustos, erkek adayların sınavları ise 27-31 Ağustos 2021 tarihleri arasında yapıldı. Sportif yetenek temelli olan sınavlar, farklı spor branşlarının her biri için hazırlanan özel parkurlarda, bu branşlarda uzmanlık ve deneyim sahibi öğretim elemanlarının gözetiminde gerçekleştirildi.
Tarihi Kırkpınar Güreşlerinde son üç yıl içerisinde Deste Boy (büyük, orta, küçük) ve üzerinde ilk 3 sıraya giren yağlı güreşçilere özel kontenjanın belirlendiği özel yetenek sınavlarında her yıl olduğu gibi milli ve engelli sporculara da ayrı bir kontenjan açıldı.
Özel Yetenek Sınavı sonuçları, adayların yerleştirme puanlarına göre asil ve yedek listeler ile başvuru yapan her adayın sınav sisteminden aldığı ayrıntılı puanlar, Kırkpınar Spor Bilimleri Fakültesi’nin internet adresinden açıklanacak. Kazanan adayların kesin kayıt tarihleri ise 6-10 Eylül 2021 olarak belirlendi.