Eğitim
Giriş Tarihi : 22-09-2021 18:17   Güncelleme : 22-09-2021 18:17

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ MİLLİ SARAYLAR İDARESİ BAŞKANI DR. YASİN YILDIZ’DAN VE EDİRNE YENİ SARAYI’NA ZİYARET

Trakya Üniversitesi Rektörü Prof

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ MİLLİ SARAYLAR İDARESİ BAŞKANI DR. YASİN YILDIZ’DAN VE EDİRNE YENİ SARAYI’NA ZİYARET

Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, T.C. Cumhurbaşkanlığı bünyesindeki Milli Saraylar İdaresi Başkanı Dr. Yasin Yıldız ve beraberindeki heyeti ağırladı. Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’nu makamında ziyaret eden Dr. Yasin Yıldız başkanlığındaki heyet ardından Edirne Sarayı kazı alanında incelemelerde bulundu.
Cumhurbaşkanlığına bağlı Milli Saraylar İdaresi Başkanı Dr. Yasin Yıldız ile Milli Saraylar İdaresi Başkan Yardımcısı Adnan Gayhan, Cumhurbaşkanı Danışmanı Necati Sancaktutan ve Özel Kalem Müdürü Muhammed Cüneyd Özpilavcı’dan oluşan heyet, Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’nu makamında ziyaret etti. Dr. Yasin Yıldız ve beraberindeki heyetin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Trakya Üniversitesi ile Edirne Saray’ında devam eden kazılar ve müzecilik alanında yürüttükleri çalışmalar hakkında bilgi verdi.
Rektörlük makamında gerçekleşen görüşmenin ardından Dr. Yasin Yıldız ve beraberindeki heyet, Trakya Üniversitesi tarafından 2018 yılından bu yana kazı çalışmalarının yürütüldüğü Edirne Sarayı’nı ziyaret etti.

Dr. Gülay Apa Kurtişoğlu ile Kazı Başkan Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Yavuz Güner’den bilgiler alan Dr. Yasin Yıldız, ardından arkeolojik kazı alanında incelemelerde bulundu.
Edirne Sarayı kazı çalışmaları hakkında bilgiler veren Doç. Dr. Gülay Apa Kurtişoğlu “Eylül 2018 yılından beri Edirne Sarayı kazılarını büyük bir özveriyle devam ettiriyoruz. Ülkemizin, Edirne’mizin bu önemli eserini bilimsel yöntemlerle gün yüzüne çıkarmak için buradayız. Kazı ekibimizin yoğun gayreti ile binaların temellerini ortaya çıkararak Edirne Sarayı ile ilgili çok daha fazla bilimsel veriye ulaşmayı hedefliyoruz. Milli Saraylar İdaresi Başkanı Dr. Yasin Yıldız ve beraberindeki heyetin kazımızı ziyaret edip çalışmalarımızı yakından görmesi bizim için çok önemli.” dedi.
Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Edirne Sarayı’nın çok önemli yapıların ve sanat eserlerinin bulunduğu bir alan olduğunu belirterek “Bizi bir beylikten imparatorluğa getiren, Balkanları ve İstanbul’u fetheden ruh burada yatıyor. Bu ruha sahip çıkmak ve bu ruhu yaşatmak bizlerin görevi. Üniversitemizin ve değerli Kazı Başkanımız Doç.Gülay Apa Kurtişoğlu ile Başkan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Yavuz Güner’in gayretleriyle Osmanlı dönemine ve ecdadımıza ait pek çok değer yeniden gün yüzüne çıkarılmaya çalışılıyor. Hedefimiz bir dönem imparatorluğun yönetildiği, Osmanlı Devleti’nin büyümesinde stratejik bir yeri ve önemi olan Edirne Sarayı ile ilgili önemli bilimsel veriler ortaya koymak ve bu kültür mirasımızı yeniden ayağa kaldırmak.  Milli Saraylar İdaresi Başkanı Dr. Yasin Yıldız ve beraberindeki heyetin kazımızı ziyaret etmeleri bu anlamda bizler için çok kıymetli. Onların görüşleri, destekleri bizler için çok değerli. Kendilerine teşekkür ediyorum.” dedi.
Milli Saraylar İdaresi Başkanı Dr. Yasin Yıldız, Edirne’de, Trakya Üniversitesi’nde olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek “Trakya Üniversitesi bölgenin önemli bir figürü. Bilimsel çalışmaların yanı sıra kültürel çalışmalara da yoğunluk veren ve özellikle kültür mirasımıza sahip çıkma noktasında takdire şayan bir üniversite. Edirne Sarayı kültür mirasımızın önemli bir değeri. Değerli hocalarımız burada çok güzel çalışmalar gerçekleştiriyor.Dr. Yasin Yıldız ayrıca, tarihi bir değerin gün yüzüne çıkarılması ve yaşatılmasında gösterdikleri emek ve gayretlerden ötürü Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu ile Kazı Başkanı Doç. Dr. Gülay Apa Kurtişoğlu, Kazı Başkan Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Yavuz Güner ve ekibine teşekkür etti.
Edirne Sarayı Kazı Evi’ni de ziyaret eden Dr. Yasin Yıldız ve beraberindeki heyete, Doç. Dr. Gülay Apa Kurtişoğlu tarafından Edirne Sarayı’nın tarihçesi, bugüne kadar yapılan çalışmalar ve hayata geçirilmesi planlanan projelerle ilgili bir sunum gerçekleştirildi.
Edirne Sarayı ziyaretinin ardın Milli Saraylar İdaresi Başkanı Dr. Yasin Yıldız ve beraberindeki heyet, Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu eşliğinde Sultan II. Bayezid Külliyesi Trakya Üniversitesi Sağlık ve İmaret Müzeleri ile tarihi Karaağaç Yerleşkesindeki Edirne Tren Garı’nı, Eski Camii ve Selimiye Camii’ni gezdi..