Eğitim
Giriş Tarihi : 08-11-2021 12:48   Güncelleme : 08-11-2021 12:48

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ DEVİR TESLİM TÖRENİ

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ DEVİR TESLİM TÖRENİ

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ DEVİR TESLİM TÖRENİ

Trakya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanlığına Prof. Dr. Metin Aydoğdu’nun atanması nedeniyle 26 Ekim 2021 tarihinde, Mühendislik Fakültesinde devir teslim töreni gerçekleştirildi. Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Osman Nuri Hatipoğlu, Prof. Dr. Murat Türkyılmaz ve Prof. Ahmet Hamdi Zafer, Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet Sezgin ve Mühendislik Fakültesi öğretim elemanlarının katıldığı törende Prof. Dr. Metin Aydoğdu, dekanlığı Prof. Dr. Yılmaz Çan’dan devraldı.
Törende konuşan Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu “Yılmaz Çan Hocam sevgili dostum, kardeşim ve kıymet verdiğim değerli bir insan. Kendisiyle 5 yıllık süre zarfında önemli çalışmalar gerçekleştirdik. Bundan sonrada çalışmaya devam edeceğiz. Dekanlığı süresince hem fakültemize hem de üniversitemize değerli katkıları oldu. Kendisi üniversitesinin hafızası adeta. Kurumun hangi aşamalardan geçtiğini ve bugün nerelere geldiğini bizzat gören biri. Bu nedenle onun görüşleri, katkıları bizim için her zaman çok değerli. En zor zamanlarda, en zor görevlerde hiç çekinmeden elini taşın altına koydu.

Emeklerinden dolayı değerli Hocama çok teşekkür ediyorum, dostluğumuz her zaman bakidir.” dedi.
Prof. Dr. Metin Aydoğdu’nun 2013-2016 yılları arasında yine Mühendislik Fakültesi Dekanlığı vazifesini üstlendiğini, çok başarılı bir idareci olmasının yanı sıra çok başarılı bir bilim insanı olduğunu ifade eden Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, “Metin Aydoğdu Hocam, yüksek atıf sayısı ve h indeksi ile, uluslararası bağımsız bir kuruluş tarafından dünya çapında 7 milyon araştırmacının akademik çalışmaları üzerinde yapılan değerlendirme sonucunda Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları listesinde yer alıyor. Kendisi, başarılı akademik çalışmaları ile adımızı tüm dünyada duyururken dekanlık vazifesindeki başarıları ile Üniversitemizi ve Mühendislik Fakültemizi daha da yukarıya taşıyacak.” şeklinde konuştu.
Prof. Dr. Yılmaz Çan, devir teslim törenlerinin bir bayrak yarışı olduğunu ifade ederek “Yönetimimizle uyum içerisinde, Üniversitemiz adına önemli çalışmalar gerçekleştirdiğimiz bir dönem geçirdiğimize inanıyorum. Ben bu bayrağı Metin Hocamdan devralmıştım, şimdi tekrar kendisine iade ediyorum.Dr. Metin Aydoğdu, Mühendislik Fakültesi’nin başarısı için gerekli her şeyi yapmaya hazır oldukları mesajını vererek, “Yılmaz Hocamdan aldığım bayrağı daha ileriye taşımak için elimizden gelen gayreti göstereceğim. Akademik ve idari çalışanlarımızla birlikte dayanışma içerisinde başarılı işler ortaya koyacağımıza olan inancımız sonsuz. Üniversitemizin başarı çıtasını yükseltmek için yönetimimiz ve kurumun tüm bileşenleriyle iş birliği içerisinde olacağız.” dedi.
Törende konuşmaların ardından Prof. Dr. Yılmaz Çan, dekanlık mührünü Prof. Dr. Metin Aydoğdu’ya teslim etti.
PROF. DR. METİN AYDOĞDU KİMDİR?
1970 yılında Muratlı-Tekirdağ’da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Tekirdağ ve Kırklareli’de tamamladı. 1995’te Trakya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. Aynı yıl Trakya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nde Araştırma Görevlisi olarak çalışmaya başladı. 1997 yılında yüksek lisansı ve 2003 yılında doktorasını tamamladı. Aynı yıl Trakya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü Mekanik Ana Bilim Dalı’na yardımcı doçent olarak atandı.SCI kapsamındaki dergilerde 80 adet civarında makalesi bulunmaktadır ve bu yayınlara yine SCI kapsamında 2021 Ekim ayı itibariyle 3.800 civarında atıf yapılmıştır. Aynı veri tabanında h-indeksi 30’dur. 1996-2017 yılları arasında yapılan bilimsel çalışmaları esas alarak hazırlanan “Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları Listesi”nde yer almıştır. Evli ve iki çocuk babasıdır..