Eğitim
Giriş Tarihi : 07-04-2021 16:46   Güncelleme : 07-04-2021 16:46

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ: NDE “BALKAN ŞEHİTLERİ ANISINA BALKAN SAVAŞLARINDA EDİRNE” SERGİSİ…

Trakya Üniversitesi, Balkan Şehitleri Anma Günü’nde önemli bir sergiye ev sahipliği yaptı

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ: NDE “BALKAN ŞEHİTLERİ ANISINA BALKAN SAVAŞLARINDA EDİRNE” SERGİSİ…

Trakya Üniversitesi, Balkan Şehitleri Anma Günü’nde önemli bir sergiye ev sahipliği yaptı. Tarihi belge ve arşivlerden oluşan 50 görselin bulunduğu sergi, 02 Nisan 2021’e kadar Balkan Kongre Merkezi’nde sergilenecek.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığı ile Trakya Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı iş birliğinde, Balkan Kongre Merkezi’nde “Balkan Şehitleri Anısına-Balkan Savaşlarında Edirne” sergisi düzenlendi. Balkan Şehitlerini Anma Günü’nde açılışı gerçekleşen sergiye Rektör Yardımcısı Prof. Ahmet Hamdi Zafer, Genel Sekreter ve İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cevdet Kılıç, Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yüksel Topaloğlu, Balkan Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. İbrahim Kelağa Ahmet, Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanı Doç. Dr. Nurten Çetin, Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet Sezgin, akademik ve idari çalışanlar ile öğrenciler ve sanatseverler katıldı.

Trakya Üniversitesi Balkan Senfoni Orkestrası’nın Prof. Ahmet Hamdi Zafer şefliğinde hazırladığı “26 Mart Balkan Şehitlerini Anma Günü Özel Konseri” videosunun izlenmesi ile başlayan programda Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanı Doç.

Nurten Çetin ve Rektör Yardımcısı Prof. Ahmet Hamdi Zafer bir konuşma gerçekleştirdi.

Doç. Dr. Nurten Çetin konuşmasının başında Edirne’nin tarihi ve önemi ile ilgili bilgiler vererek “Şükrü Paşa ve kahraman askerlerimiz, yaklaşık 5 aylık direnişten sonra 26 Mart 1913 tarihinde teslim olmuştur. Sergimizde Edirne’nin 117 günlük esaretini göreceksiniz. Askerlerimiz, Sarayiçi bölgesinde toplanmış ve burada çok zorlu, çok acılı günler geçirmişlerdir. Avrupalı gözlemcilerin ifadelerinden de anlaşılacağı üzere insanlar kendi boylarının yetiştiği yere kadar ağaç kabuklarını yiyerek besin ihtiyaçlarını karşılamaya çalışmıştır. Bunların görsellerini sergimizde gözler önüne seriyoruz. Bir taraftan açlık, bir taraftan salgın hastalıklar nedeniyle bu dönemde bir gün içinde yaklaşık 200 kişi hayatını kaybetmiştir. Edirne, büyük kayıplara uğramış; aynı zamanda şehrin maddi ve manevi kültürel değerleri de büyük zarar görmüştür. Edirne’deki erzak depoları Bulgarlar tarafından talan edilmiş, hastaneler kapatılmıştır. O dönemde insanlar süpürge tohumu yiyerek hayatta kalmaya çalışmışlardır.” dedi.

Doç.

Nurten Çetin konuşmasının sonunda, sergide emeği geçen Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığı ile Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı çalışanlarına teşekkür ederken tüm şehitlerimizi saygı ve rahmetle andığını ifade etti.

Rektör Yardımcısı Prof. Ahmet Hamdi Zafer, Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’nun selamını ileterek başladığı konuşmasında “Balkan Savaşları neticesinde yurt bildiği topraklardan çıkarak muhacir olan, ülkemizin farklı yerlerine dağılan Balkan göçmenlerinin acı hikâyesine mutlaka sizler de tanık olmuş, onlardan dinlemişsinizdir. İşte bugün bu acı hikâyeleri, ciltlerce kitapta bulamayacağınız bilgileri bize gösterecek bir sergi ile baş başayız. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Tarihini bilmeyen milletler yok olmaya mahkumdur.’ özdeyişinden yola çıkarak bizlere ve bizlerden sonra gelecek nesillere tarihimizi öğretecek, millî bilincimizi artıracak, geleceğimize projeksiyon tutacak böylesine önemli bir serginin gerçekleşmesinde emeği bulunan Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanı Sayın Prof. Dr. Uğur Ünal’a, Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanımız Doç.

Nurten Çetin’e ve emeği geçen herkese teşekkür ederim. Bu vesileyle tüm şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyorum.” dedi.

Trakya Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri iş birliğinde düzenlenen, 25 tanesi arşiv belgesi olmak üzere toplamda 50 görselden oluşan “Balkan Şehitleri Anısına-Balkan Savaşlarında Edirne” sergisi, 02 Nisan 2021 tarihine kadar ziyarete açık olacak.

.