Eğitim
Giriş Tarihi : 10-12-2021 19:32   Güncelleme : 10-12-2021 19:32

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ NDE BATI TRAKYA GECESİ RÜZGÂRI

TRAKYA ÜNİVERSİTESİNDE BATI TRAKYA GECESİ RÜZGÂRI

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ NDE BATI TRAKYA GECESİ RÜZGÂRI

Trakya Üniversitesi Dış İlişkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin organizasyonu ile Batı Trakya Gecesi düzenlendi.
Batı Trakyalı öğrenciler tarafından gerçekleştirilen gecede saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Trakya Üniversitesi tanıtım filmi izlendi. Etkinliğe video mesaj gönderen Gümülcine Türk Gençler Birliği Başkanı Sedat Hasan, İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu ve İskeçe Müftüsü Ahmet Mete’nin videoları ekrana yansıtıldı.
Gümülcineli olan ve Trakya Üniversitesinde Konservatuar eğitimi alan Metin Ali ve Güzel Sanatlar Topluluğu Başkanı Batuhan Hasan, gecenin düzenlenme sürecini anlatarak bu süreçte yer alanlara teşekkür etti.
Balkanlarda köklü bir Türk varlığının olduğunu dile getiren Edirne İl Göç İdaresi Müdürü Musa Aşılıoğlu, “Bugün dünyanın 191 ülkesinden 5 milyona yakın göçmen statüsündeki insanı, topraklarında barındıran bir devlet olarak bu konunun veya böyle buluşma günlerinin anlam ve önemini en iyi bilenlerdeniz. Batı Trakya’daki Türk varlığımızın tarihi çok eskidir.

ve 20. yüzyıllardaki savaşlarla sınırlar yeniden çizilmiş olsa da Balkanlardaki Türk varlığı yok olmamıştır. Maruz kaldıkları dini, siyasal ve kültürel baskılara rağmen Batı Trakya’daki Türkçe konuşan toplum, kültürel değerlerinden hiçbir zaman vazgeçmemişlerdir. Batı Trakya Türklüğünün sorunları hepimizin ve insanlığın sorunudur.” dedi.
Balkanlar ve Batı Trakya’nın önemine yer veren Trakya Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Dış İlişkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Murat Türkyılmaz, yaklaşık 6 bin uluslararası öğrencinin Trakya Üniversitesinde öğrenim gördüğünü, 2023 yılı hedefinin 10 bin olduğunu ifade etti. Prof. Dr. Türkyılmaz “2016’da yaklaşık 1500 uluslararası öğrencimiz vardı. Şu an 6 binlere yaklaştı. 2023 yılı için koyduğumuz 10 bin uluslararası öğrenci hedefimize oldukça yaklaştık. Pandemi bizi biraz geri itse de inşallah bu hedefe en kısa zamanda ulaşacağız.” dedi.
Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, üniversite okuyan uluslararası öğrenciler arasında çok sayıda Batı Trakyalı öğrenci olduğu vurgulayarak “Balkanlardan en çok uluslararası öğrencisi olan üniversiteyiz Türkiye’de.Burada sadece Batı Trakyalı öğrenciler değil; Makedonya’dan, Kosova’dan, Arnavutluk’tan, Romanya’dan ve 84 ülkeden gelen öğrencilerimizle ülkemizin evlatları bir arada… Bu da çok büyük bir zenginlik” dedi.
Açılış konuşmalarının ardından Batı Trakyalı Öğrenciler Birliği üyesi öğrenciler Emre İsmail ve Duygu Küçükamet Batı Trakya sunumunu gerçekleştirdi. Sunumun ardından Eğitim Fakültesi Müzik Öğretmenliği Öğrencisi Batuhan Hasan tarafından hazırlanan Dr. Sadık Ahmet Marşı dinlenerek Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuarı Öğrencileri Müzik Grubu ve Güzel Sanatlar Topluluğu Müzik Grubu tarafından hazırlanan müzik dinletisinin ardından program, Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu ile Rektör Yardımcısı ve Dış İlişkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Murat Türkyılmaz’a plaket takdimiyle sona erdi.
Balkan Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinliğe Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Rektör Yardımcısı ve Dış İlişkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr.Ahmet Hamdi Zafer, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevinç Maden, Edirne İl Göç İdaresi Müdürü Musa Aşılıoğlu, Edirne İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Soytürk, Edirne İl Gençlik ve Spor Müdürü Selim Ak, akademisyenler, Batı Trakyalı soydaşlar ve öğrenciler katıldı..