Eğitim
Giriş Tarihi : 30-12-2021 20:30   Güncelleme : 30-12-2021 20:30

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ NDE DEMİRKÖY FATİH DÖKÜMHANESİ’NDE YÜRÜTÜLEN KAZI ÇALIŞMALARI KONUŞULDU

TRAKYA ÜNİVERSİTESİNDE DEMİRKÖY FATİH DÖKÜMHANESİ’NDE YÜRÜTÜLEN KAZI ÇALIŞMALARI KONUŞULDU

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ NDE DEMİRKÖY FATİH DÖKÜMHANESİ’NDE YÜRÜTÜLEN KAZI ÇALIŞMALARI KONUŞULDU

Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü tarafından düzenlenen “Trakya’da Arkeoloji” konferanslarının dokuzuncusunda “Demirköy Fatih Dökümhanesi’nde Yürütülen Kazı Çalışmaları” ele alındı.
Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü, çevrim içi konferanslar serisine bir yenisini daha ekledi. Trakya’da Arkeoloji çevrimiçi konferans serisinin son konuğu Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurcan Yazıcı Metin oldu.
Moderatörlüğünü, Trakya Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ahmet Yaraş’ın yaptığı konferansa konuşmacı olarak katılan Prof. Dr. Nurcan Yazıcı Metin, Kırklareli Demirköy Fatih Dökümhanesi’nde yürütülen kazı çalışmaları ve ortaya çıkarılan buluntular hakkında bilgiler verdi. Dökümhanenin, geç dönem Osmanlı tarihindeki önemine vurgu yapılan konferansta Prof. Dr. Yazıcı, “Tarih boyunca madencilik açısından büyük öneme sahip olan Kırklareli iline bağlı Demirköy ilçesi, Osmanlı hâkimiyetine girdikten sonra da bu önemini devam ettirmiştir. Dökümhanenin burada oluşturulmasında bölgede bulunan demir cevherinin yanı sıra meşe ormanları ve su kaynağı ile İğneada Limanı’na yakınlığı önemli rol oynamıştır.” dedi.
Türkiye sınırları içinde demircilik alanında günümüze ulaşmış en önemli arkeolojik verileri içeren Fatih Dökümhanesi ve çevresinde bugüne kadar yapılmış olan çalışmalarla çok sayıda fırın kalıntısına ulaşıldığı bilgisini paylaşan Prof. Dr. Yazıcı, “Osmanlı dönemi yazışmalarından burada Osmanlı ordusu için top güllesi ve humbara üretiminin olduğu ve üretilen yarı mamul demir ürünlerinin İğneada Limanı’ndan İstanbul’da, Tophane-i Amire ile Tersane-i Amire’ye gönderildiği anlaşılmaktadır.” ifadelerini kullandı.
Bulgar işgalinin ardından dökümhanenin faaliyetlerini sonlandırdığı bilgisini de aktaran Prof. Dr. Yazıcı, Edirne Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nca onaylanan proje ile alanın yakın gelecekte “Arkeopark” şeklinde düzenleneceğini söyledi.