Eğitim
Giriş Tarihi : 16-11-2021 18:54   Güncelleme : 16-11-2021 18:54

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ ’NDE DOĞU TRAKYA’DA MİLLİ MÜCADELE PANELİ DÜZENLENDİ

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ’NDE DOĞU TRAKYA’DA MİLLİ MÜCADELE PANELİ DÜZENLENDİ

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ ’NDE DOĞU TRAKYA’DA MİLLİ MÜCADELE PANELİ DÜZENLENDİ

Trakya Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından, Edirne’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 99. yıl dönümü dolayısıyla “Doğu Trakya’da Milli Mücadele” paneli düzenlendi.
Osmanlı Devleti’ne 92 yıl başkentlik yapmış, fethedildiği 1361 yılından bu yana barış ve huzur dolu günlerinin yanı sıra tarihinin en karanlık ve acı günlerini de yaşayan Edirne ve Milli Mücadele döneminde Doğu Trakya’da yaşananlar, Trakya Üniversitesi’nde düzenlenen “Doğu Trakya’da Milli Mücadele” paneli ile ele alındı.
Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Muzaffer Demir’in moderatörlüğünü yaptığı panelde, Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Doç. Dr. Nurten Çetin, Müdür Yardımcısı Öğr. Gör. Dr. Tarık Sarıoğlu, Eğitim Fakültesi Temel Eğitim Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Veysi Akın ve Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Arş. Gör. Erdal Yılmaz konuşmacı olarak yer aldı.
Panelin açılış konuşmasını yapan Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Doç.

Nurten Çetin, 24 Haziran 1920 tarihinde işgal edilen Edirne’nin, 1922 yılında Mudanya Mütarekesi’nin imzalanmasının ardından bağımsızlığına kavuştuğunu söyleyerek “Mondros Mütarekesi sonrasında Anadolu’da işgaller başlamış, Doğu Trakya’ya da öncelikle Yunan kuvvetleri gelmiş ve Uzunköprü-Sirkeci demiryolunun korunması Yunan kuvvetlerine devredilmiştir. Yunanlıların 1918 yılında bölgeye gelmeleriyle birlikte burada yaşayan halk çeşitli mezalimlere maruz kalmış, baskı ve zulüm altında vatan topraklarını terk etmek zorunda kalmışlardır. 1920’de Edirne’de başlayan Yunan idaresi, 1922 yılında Anadolu’da Mustafa Kemal Paşa önderliğinde kazanılan Büyük Taarruz’a kadar devam etmiştir. Bugünkü panelimizde de 1918’de Yunan kuvvetlerinin bölgeye gelmesiyle 1922 yılına kadar verilen mücadele, panelist hocalarım tarafından arşiv belgeleri ışığında ortaya konulmaya çalışılacaktır. Panelimizin faydalı olmasını diliyor ve bu vesileyle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyorum.” ifadelerini kullandı.
Doğu Trakya’da Milli Mücadele panelinin bir diğer açılış konuşmasını ise aynı zamanda panelin moderatörlüğünü üstlenen Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Ahmet Muzaffer Demir yaptı. Osmanlı’nın, Balkanlar başta olmak üzere Doğu ve Batı Trakya’da yüzyıllar boyunca hüküm sürdüğünü hatırlatan Prof. Dr. Ahmet Muzaffer Demir, Edirne’nin ve Doğu Trakya’nın bu dönemde pek çok gelişmeye tanıklık etmesi bakımından önemli olduğunu vurguladı. Milli Mücadele döneminde Edirne ve Doğu Trakya’da yaşanılanları üç farklı başlıkta değerlendirdiğini ifade eden Prof. Dr. Ahmet Muzaffer Demir “Birincisi, 93 harbinden sonra Osmanlı Devleti’nin yenilgiler yaşaması, bu süreçte devlete karşı başlatılan başkaldırılar ve büyük bir hareket sonrası Trakya’nın elden çıkması süreci. Bunu dönemin fiziksel, jeopolitik aktivitesi olarak düşünebilirsiniz. Bir diğer husus ise bu dönemin Türk düşünce tarihinde önemli bir yeri olması ve gelecekte kurulması düşünülen, planlanan devletin yönünü saptanması noktasında sahip olduğu değerdir. Bu dönemde ortaya çıkan fikirler daha sonra Türk düşünce tarihinde büyük bir yere sahip olacaktır. Söylemek istediğim son şey ise sosyolojik olarak ortaya çıkmış, geçmişten beri gelen ve etkisi halen devam eden göç olayıdır.Göçler esnasında büyük acılar ve zulümler yaşanmıştır. Elbette bu süreçte birtakım kazanımlar da ortaya çıkmıştır. Balkan coğrafyasından gelen insanlarımız, Türkiye Cumhuriyeti’nin ekonomik, iktisadi ve kültürel gelişimine önemli katkılar sağlamışlardır. Bu sebeplerden dolayı bu dönemi ve yaşanılanları önemli buluyorum.” dedi.
Açılış konuşmalarının ardından panel, Prof. Dr. Ahmet Muzaffer Demir’in oturum başkanlığında Öğr. Gör. Dr. Tarık Sarıoğlu, Doç. Dr. Nurten Çetin, Arş. Gör. Erdal Yılmaz ve Dr. Öğr. Üyesi Veysi Akın’ın sunumları ile devam etti. Panelde, Edirne’nin düşman işgalinden bağımsızlığa kavuştuğu güne kadar yaşananlar, geniş bir tematik ve kronolojik çerçeveden ele alındı. Öğr. Gör. Dr. Tarık Sarıoğlu “Mütarekeden İşgale Edirne”, Doç. Dr. Nurten Çetin “İşgal Altında Edirne”, Arş. Gör. Erdal Yılmaz “Mudanya ve Lozan’da Edirne” ve Dr. Öğr. Üyesi Veysi Akın “Milos Adası Sürgünleri” başlıklı sunum ve konuşmalarıyla panele katkı sundular.
Panelin sonunda Prof. Dr. Ahmet Muzaffer Demir tarafından panele katkılarından dolayı tüm katılımcılara teşekkür belgesi verildi.  Trakya Üniversitesi Merkez Kütüphanesi Konferans Salonu’nda düzenlenen panele, Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Ertuğrul Tanrıkulu, Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof.Yüksel Topaloğlu, Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet Sezgin ile akademisyenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı..