Eğitim
Giriş Tarihi : 18-02-2022 18:48   Güncelleme : 18-02-2022 18:48

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ NDEN EDİRNE’YE DAİR YENİ BİR KİTAP

TRAKYA ÜNİVERSİTESİNDEN EDİRNE’YE DAİR YENİ BİR KİTAP

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ NDEN EDİRNE’YE DAİR YENİ BİR KİTAP

Trakya Üniversitesi öğretim görevlileri Dr. Hasan Ali Cengiz ve Dr. Tarık Sarıoğlu’nun editörü olduğu “Payitâht (Edirne Üzerine Dil-Tarih-Edebiyat Araştırmaları)” kitabı yayımlandı.
Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bölümü Öğr. Gör. Dr. Hasan Ali Cengiz ve Öğr. Gör. Dr. Tarık Sarıoğlu’nun editörlüğünü yaptığı “Payitâht (Edirne Üzerine Dil-Tarih-Edebiyat Araştırmaları)” kitabı Paradigma Yayınevi tarafından basıldı.
Editörler kitap ile ilgili yaptığı açıklamada “Edirne, her yönüyle araştırmacılar için ilham kaynağı olmuş eski bir Osmanlı şehridir. Osmanlı Devleti’ne 92 yıl başkentlik yapmış, İstanbul’un başkent olmasından sonra da hiçbir zaman önemini kaybetmemiş olan şehir, gerek kadim tarihi gerekse dil-edebiyat yönüyle birçok araştırmacının gözdesi olmuştur. Biz de farklı üniversitelerden araştırmacı arkadaşlarımızla Süheyl Ünver’in ‘Her şey biter Edirne bitmez’ düsturuyla Edirne’yi dil-tarih-edebiyat ekseninde ele almaya çalıştık. Tabii ki Osmanlı Devleti’nin muazzam şehirlerinden biri olan Edirne’yi birkaç konu, başlık ya da olay ile izah etmek mümkün değildir. Zamanla bu şehir hakkında ciltler dolusu eserler ortaya konulacaktır. 6 üniversiteden 14 araştırmacıyı bir araya getirdiğimiz ve “Pâyitaht” ismini verdiğimiz bu çalışma ile biz de Edirne’nin tarihine ışık tutmak, ecdadımızın bize bıraktığı mirasa küçük bir katkı sunarak onu payidâr kılmak gayretinde olduk. Editörlüğünü yaptığımız bu kitaba kıymetli zamanlarını ayıran ve emeklerini esirgemeyen tüm araştırmacı arkadaşlarımıza teşekkür ederiz.” ifadelerine yer verdi.
Kısa bir süre önce okuyucuyla buluşan kitabın akademisyenlere, öğrencilere ve araştırmacılara önemli katkı sunması bekleniyor.