Eğitim
Giriş Tarihi : 21-12-2021 02:30   Güncelleme : 21-12-2021 02:30

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİLERİNDEN OLUŞAN SİMURG ROKET TAKIMI TEKNOFERST21’DE 8. OLDU

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİLERİNDEN OLUŞAN SİMURG ROKET TAKIMI TEKNOFERST21’DE 8. OLDU

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİLERİNDEN OLUŞAN SİMURG ROKET TAKIMI TEKNOFERST21’DE 8. OLDU

TEKNOFEST 21’de, ilk kez katılmasına rağmen toplamda 665 başvuru arasından 55 kişilik finalistler arasına ismini yazdıran Simurg Roket Takımı, finalde göstermiş olduğu başarı ile 8. oldu. Seneye daha iddialı bir şekilde hazırlanacaklarını bildiren takım üyeleri sevinçlerini ve yarışma hakkındaki görüşleri Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu ile paylaştılar.
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı öncülüğünde, Türkiye’nin önemli kurum ve kuruluşlarının destekleriyle bu yıl dördüncüsü gerçekleştirilecek TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali 2021’in 55 finalistinden biri olan ve tamamı Trakya Üniversitesi öğrencilerinden oluşan Simurg Roket Takımı, Dr. Öğr. Üyesi Aydın Güllü ve Arş. Gör. Işık Çetintav eşliğinde Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’na ziyaret gerçekleştirdiler.
Ziyarette Tuz Gölü’nde gerçekleşen finalde Orta İrtifa (3000 metre) kategorisinde 8. olma başarısını gösteren Simurg Roket Takımı, mutluluklarını paylaşırken küçük detaylarla kaybettikleri birincilik için de seneye iddialı olduklarını söylediler.
Trakya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğrencileri Yunus Emre Duran, Mehmet Ali Demir, Yusuf Güdücü, Mert Tosun, Burak Kırbaşoğlu ve Enes Çetin’den oluşan Simurg Roket Takımı’nın akademik danışmanı İpsala Meslek Yüksekokulu Elektronik ve Otomasyon Bölümü Başkanı Dr.

Üyesi Aydın Güllü ziyarette yaptığı konuşmada “Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu ve Üniversitemiz yönetiminin destekleri ve öğrencilerimizin yoğun çalışmaları ile bu başarıyı elde ettik. İlk 10’a kalan finalistler içerisinde yarışmaya ilk defa katılan ekip biziz. Yaşadığımız şanssızlık ve tecrübesizliğimize rağmen 8. olarak büyük bir başarı elde ettiğimizi düşünüyorum. Önümüzdeki sene geliştireceğimiz roketle ilk üçte yer alacağımıza inanıyorum.” dedi.
Dr. Öğr. Üyesi Aydın Güllü: Gelecek sene ilk üçe girme hedefiyle çalışmalarımızı sürdürüyoruz.
Simurg Roket Takımı’nın göstermiş olduğu bu başarının öğrencilere yeni ufuklar açtığını söyleyen Dr. Öğr. Üyesi Aydın Güllü “Takımımızı geliştirmek ve güçlendirmek adına yaptığımız toplantıya Üniversitemizin farklı bölümlerinden 160’dan fazla öğrenci katıldı. Aynı zamanda Edirne’deki lise öğrencilerini de bu halkanın içerisine dahil etmeyi düşünüyoruz. Şehrimizi de temsil edeceğimiz ve sembollerimizden ilham alarak üreteceğimiz yeni roketlerle önümüzdeki sene ilk üçe girmeyi hedefliyoruz.” şeklinde konuştu.
Rektör Prof.Erhan Tabakoğlu: Bu başarı, Trakya Üniversitesinin bilim ve AR-GE çalışmalarına verdiği önemin bir göstergesi.
Trakya Üniversitesinin tüm imkânları ile öğrencilerinin yanında olduğunu söyleyen Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Simurg Roket Takımı’nın göstermiş olduğu başarı ile gurur duyduklarını söyledi. Söz konusu başarının gençlerin kendilerine güvenildiğinde neleri başarabileceğini gösteren güzel bir örnek olduğunu ifade eden Rektör Tabakoğlu “Öğrencilerimiz, uzun uğraşlar ve büyük emekler sonucunda bu başarıyı elde ettiler. Kendilerini canıgönülden tebrik ediyorum ve inanıyorum ki seneye daha büyük başarılara imza atacaklar. Bu başarı Trakya Üniversitesinin bilim ve AR-GE çalışmaları için uygun bir eğitim ortamı olduğunun önemli bir göstergesidir. Ülkemizin yerli ve milli teknoloji adımlarına gelecekte önemli katkılar sunacak bu gençlerimiz, Üniversitemizi de başarı ile temsil edecekler. Şu anki başarıları aralarına katılacak yeni öğrencilerimizle, farklı bakış açıları ve farklı yöntemlerle hayata geçirecekleri gelecekteki başarılarını muştuluyorlar.Kendilerini ve hocalarını tebrik ediyorum.” dedi.
Ziyarette Rektör Yardımcısı Prof. Ahmet Hamdi Zafer, İpsala Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Hayati Arda, Edirne Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Barış Özkapı da bulundu..