Eğitim
Giriş Tarihi : 19-11-2021 18:00   Güncelleme : 19-11-2021 18:00

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ PROF. DR. HİKMET ASUTAY, TÜRKİYE-ALMANYA İŞGÜCÜ ANLAŞMASININ 60. YILI SEMPOZYUMU’NA KATILDI

PROF. DR. HİKMET ASUTAY, TÜRKİYE-ALMANYA İŞGÜCÜ ANLAŞMASININ 60. YILI SEMPOZYUMU’NA KATILDI

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ PROF. DR. HİKMET ASUTAY, TÜRKİYE-ALMANYA İŞGÜCÜ ANLAŞMASININ 60. YILI SEMPOZYUMU’NA KATILDI

Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Yabancı Diller Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hikmet Asutay, Türkiye-Almanya İşgücü Anlaşmasının 60. Yılı Sempozyumu’na konuşmacı olarak katıldı.
Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Göç Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) ve Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü iş birliğinde “Türkiye-Almanya İşgücü Anlaşmasının 60. Yılı Sempozyumu” düzenlendi. Almanya’daki Türk toplumunun oluşmasında ilk adım olan ve 30 Ekim 1961 tarihinde imzalanan Türkiye-Almanya İkili İşgücü Anlaşması’nın 60’ıncı yılında düzenlenen sempozyuma konuşmacı olarak katılan Yabancı Diller Eğitimi Bölümü Alman Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hikmet Asutay, “Gurbetçiliğin 60. Yılı, Göç Yollarında” konusunda bilgi ve deneyimlerini paylaştı.
Türkiye’deki farklı üniversitelerden sempozyuma konuşmacı olarak katılan akademisyenler, tarihsel süreç içerisinde Türk-Alman ilişkileri ile Türkiye’den Almanya’ya işçi göçü ve işgücü anlaşmasına ilişkin bilgiler verdi. Çevrim içi olarak gerçekleştirilen ve gün boyunca devam eden sempozyumda, 4 ayrı oturum ve değerlendirme toplantıları gerçekleştirildi. Sempozyumun, Dil ve Edebiyat başlıklı 3. oturumuna “Gurbetçiliğin 60. Yılı, Göç Yollarında” bildirisi ile katılan Prof. Dr. Hikmet Asutay, Almanya’da yaşayan Türklerin yıllar içinde ortaya çıkardığı edebi eserler ve pek çok esere konu olan göç hikâyeleri hakkında katılımcılara bilgiler aktardı.