Eğitim
Giriş Tarihi : 30-12-2021 00:19   Güncelleme : 30-12-2021 00:19

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ REKTÖR PROF. DR. ERHAN TABAKOĞLU, YÖK ÇALIŞTAYI’NA KATILDI

REKTÖR PROF. DR. ERHAN TABAKOĞLU, YÖK ÇALIŞTAYI’NA KATILDI

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ REKTÖR PROF. DR. ERHAN TABAKOĞLU, YÖK ÇALIŞTAYI’NA KATILDI

Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından düzenlenen “Devlet Yükseköğretim Kurumlarında Tıp ve Sağlık Eğitimi Bağlamında Üniversite Hastaneleri Çalıştayı”na katıldı.
Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından devlet yükseköğretim kurumlarındaki tıp ve sağlık eğitimine ilişkin konuların masaya yatırıldığı “Devlet Yükseköğretim Kurumlarında Tıp ve Sağlık Eğitimi Bağlamında Üniversite Hastaneleri Çalıştayı” gerçekleştirildi.
Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar’ın başkanlığında düzenlenen çalıştaya YÖK üyeleri, bünyesinde tıp fakültesi bulunan devlet üniversitelerinin rektörleri, dekanlar ve ilgili akademisyenler katıldı.
Çalıştayın açılış konuşmasını gerçekleştiren YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, yükseköğretim kurumlarında aktif olarak tıp eğitim ve öğretiminin sürdürüldüğü devlet tıp fakültelerinin sayısının 91 olduğunu belirtti. Devlete ait tıp fakültelerinde 92 bin 159 öğrencinin, vakıf üniversitelerine bağlı tıp fakültelerinde ise 18 bin 152 öğrencinin hekim olmak için öğrenim görmekte olduğunu aktaran YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Türkiye’de 110 bin 331 öğrencinin tıp fakültelerinde okuduğunu sözlerine ekledi.
Toplantıda ortaya konacak düşüncelerin, eleştirilerin ve yapıcı tekliflerin oluşturulacak bir çalışma grubu ile bütün görüşlerin yansıtılacağı bir metnin ortaya çıkmasını arzu ettiklerini dile getiren Prof. Dr. Erol Özvar, metnin YÖK tarafından tekrardan değerlendirilerek ilgili kurum ve kuruluşlara, YÖK ve üniversitelerin görüşleri ve tekliflerine sunulacağını aktardı.
YÖK Başkanı olarak hazırlanacak metnin bütün kamuoyu ve hükümet ile paylaşılması hususunda da gerekli çalışmaları yapacaklarının bilinmesini istediğini ileten Prof. Dr. Erol Özvar, çalıştayın verimli geçmesini temenni ederek konuşmasını sonlandırdı.
YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar’ın konuşmasının ardından çalıştayın öğleden önceki oturumunda “Üniversiteye Ait Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi (Üniversite Hastanesi) Bulunmayan ve Sağlık Bakanlığına Bağlı Hastanelerle Afiliasyonu Bulunan Devlet Üniversitelerinde Yaşanan Sorunlar ve Çözüm Önerileri” konulu ilk panel gerçekleştirildi.
Çalıştayın öğleden sonraki oturumunda ise Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar’ın yöneticiliğinde “Üniversiteye Ait Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi (Üniversite Hastanesi) Bulunan Devlet Üniversitelerinde Yaşanan Sorunlar ve Çözüm Önerileri” başlıklı panel düzenlendi.
Her iki panelde de farklı üniversitelerden rektörler konuşmacı olarak yer alarak eğitim- öğretim faaliyetleri ile sağlık hizmeti sunumuna ilişkin konularda bilgiler verdi. Panellerin bitiminde konuya ilişkin katılımcılardan gelen soru, öneri ve temenniler alınarak karşılıklı değerlendirmelerde bulunuldu.
Çalıştayda alınan kararların, ilgili kurum ve kuruluşlar ile paylaşılarak birer eylem planı haline getirilmesi hedefleniyor.