Eğitim
Giriş Tarihi : 05-03-2021 07:49   Güncelleme : 05-03-2021 07:49

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ: SANATÇI KADIN AKADEMİSYENLERİNİN ESERLERİ 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ’NDE ’NDE SERGİLENECEK

Türkiye’nin farklı kentlerindeki üniversitelerde görev yapan kadın sanatçıların eserleri, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde, Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nin açacağı sanal sergide sanatseverlerle buluşuyor… 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü her yıl birbirinden anlamlı bir dizi sanatsal etkinlikle kutlayan Trakya Üniversitesi, bu yıl da kadın emeğini ve dayanışmasını ön plana çıkaracak bir sergiye ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ: SANATÇI KADIN AKADEMİSYENLERİNİN ESERLERİ 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ’NDE ’NDE SERGİLENECEK

Türkiye’nin farklı kentlerindeki üniversitelerde görev yapan kadın sanatçıların eserleri, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde, Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nin açacağı sanal sergide sanatseverlerle buluşuyor…

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü her yıl birbirinden anlamlı bir dizi sanatsal etkinlikle kutlayan Trakya Üniversitesi, bu yıl da kadın emeğini ve dayanışmasını ön plana çıkaracak bir sergiye ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nin 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla gerçekleştireceği sergide, Türkiye’nin farklı kentlerindeki üniversitelerden kadın sanatçıların eserlerine yer verilecek.

Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öncülüğünde Dekan Prof. Melihat Tüzün tarafından organize edilen “Sanatçı Kadın Akademisyenler II. Ulusal Sergisi” 8 Mart ve 8 Nisan tarihleri arasında Trakya Üniversitesi ve Güzel Sanatlar Fakültesi’nin dijital platformlarında izleyiciler ile buluşacak. Pandemi kuralları çerçevesinde bu sene sanal ortamda gerçekleştirilecek sergiye, kadın emeğinin herkese örnek olacak dayanışması ve birlikteliğinin damga vurması bekleniyor.

Ülkemizde güzel sanatlar alanında çalışma yürüten kadın akademisyenlerin farklı sanat anlayışı ve özgün üslupla yaptığı eserlerden oluşan “Sanatçı Kadın Akademisyenler II. Ulusal Karma Sergisi” insan hakları temelinde kadınların siyasi, ekonomik ve sosyal bilincinin geliştirilmesine ve başarılarının kutlanmasına ayrılan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne özel olarak hazırlandı.

Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Melihat Tüzün yaptığı açıklamada, gelenekselleşen 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlamalarını, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da kadın emeğini ve gücünü görünür kılacak bir sergiyle şekillendirmeyi amaçladıklarını belirterek, “Ülkemizde kültür-sanat alanında hepimizi gururlandıran, sanatsal başarılarıyla adından söz ettiren, emek veren, üreten, değer katan ve geleceği şekillendiren tüm kadın sanatçılarımızın eserlerini aynı çatı altında bir araya getirmek ve sanat dolu bir gün sunmak istedik.” dedi.

“Sanatçı Kadın Akademisyenler II. Ulusal Karma Sergisi” 8 Mart tarihinde https://guzelsanatlar.trakya.edu.tr/pages/sanal-sanat-galerisi sayfası üzerinden ziyaret edilebilecek.