Eğitim
Giriş Tarihi : 28-09-2021 11:07   Güncelleme : 28-09-2021 11:07

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ SINIR ÖTESİ İŞ BİRLİĞİNE NDEN TAM DESTEK

Trakya Üniversitesi; Edirne’deki tarihî, kültürel ve turistik eserlerin tanıtılması ve eserler hakkında farkındalık yaratılmasına katkı sağlamak amacıyla Keşan Ticaret ve Sanayi Odası ile Haskovo Müzesi tarafından Çapraz Trakya Bağlantısı Projesi’ne tam destek verdi

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ SINIR ÖTESİ İŞ BİRLİĞİNE NDEN TAM DESTEK

Trakya Üniversitesi; Edirne’deki tarihî, kültürel ve turistik eserlerin tanıtılması ve eserler hakkında farkındalık yaratılmasına katkı sağlamak amacıyla Keşan Ticaret ve Sanayi Odası ile Haskovo Müzesi tarafından Çapraz Trakya Bağlantısı Projesi’ne tam destek verdi.
Bulgaristan-Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği Programı kapsamında yürütülen Çapraz Trakya Bağlantısı Projesi’ne Trakya Üniversitesi; Trio Aliento’nun muhteşem performansı, Turizm Topluluğu ile Modern Dans Topluluğu üyeleri gerçekleştirdikleri etkinlikleri ile değer kattı. Modern Dans Topluluğunun gerçekleştirdiği Roman Halk Oyunları yerli ve yabancı turistleri coştururken Topluluk Başkanı Göktuğ Fıçıyapan’ın öğrencisiyle gerçekleştirdiği tango gösterisi büyük ses getirdi. Edirne Belediye Bandosu ve Edirne Melodi Halk Oyunları Derneğinin halk oyunları ve zeybek performansı ile geleneksel Türk oyunlarından Âşık ile Maşuk seyircileri coşturdu.
Proje etkinliğinde “Edirne Kırmızısı” ve “Son Talika” kitaplarının yazarı Sabriye Cemboluk ve bir sınır ötesi projesinden esinlenerek yazılan “Franny’ye Söyleme” kitabının yazarı Çiğdem Dönertaş halkla buluşarak kitaplarını imzaladılar. Bunun yanında projenin geleneksel kültürün gelecek nesillere aktarılması noktasında destek veren Edirne Belediyesi Kadın Emek Evi üyeleri Edirne geleneksel ürünleri uygulamalı olarak tanıttı.
Trakya Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi Turizm Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emel Gönenç Güler ve Genel Sekreter Yardımcısı ve SKS Daire Başkanı Öğr. Gör. Burak İşçimen projede uzman olarak görev aldı. Ayrıca, Edirne Belediyesi Turizm Uzmanı ve Trakya Üniversitesi doktora öğrencisi Aydemir Ay, yüksek lisans öğrencileri Uğur Yesirlili, Haktan Arıkan, Derya Nehir’in konuşmacı, Turizm ve Otelcilik mezunu Emel Yeşilyurt’un sunucu olarak destek verdiği etkinliğe Erasmus Öğretim Üyesi Hareketliliği Programı çerçevesinde Edirne’de bulunan Plovdiv Food Techonology Üniversitesi Öğretim Üyesi Ivan Obreshkov ile Bulgaristan proje partnerleri de katıldı.
Trakya Üniversitesi, Edirne Valiliği, Edirne Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü, Keşan Ticaret ve Sanayi Odası ve Edirne Belediyesi koordinasyonunda gerçekleştirilen etkinlik Fatih Sultan Mehmet Müzesi, Üç Şerefeli Camii ve Devlet Konuk Evi’nin bulunduğu tarihî ve mistik sokakta yapıldı.
Çapraz Trakya Bağlantısı Projesi Nedir?
Yapılacak etkinlikler ile gelecek nesillere aktarılması ve tanıtılması amacıyla Edirne ve ilçelerinde bulunan 88 tarihî ve kültürel eser belirlenerek dijital haritaya aktarıldı. Edirne Selimiye Camii, Üç Şerefeli Camii, Keşan Müzesi, Keşan Hersekzade Ahmetpaşa Camii, Enez Kalesi olmak üzere beş tarihî eser 3D teknolojisiyle haritada yer aldı.