Eğitim
Giriş Tarihi : 03-09-2021 19:36   Güncelleme : 03-09-2021 19:36

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ TEKNOFEST’TE FİNALE KALAN ROKET TAKIMI’NDAN REKTÖR PROF. DR. ERHAN TABAKOĞLU’NA ZİYARET

Dünyanın en önemli bilim, teknoloji ve uzay festivalleri arasına giren TEKNOFEST kapsamında düzenlenen “Roket Yarışması”nda 544 takım arasından ilk 55’e kalarak finale yükselme başarısı gösteren ve tamamı Trakya Üniversitesi öğrencilerinden oluşan Simurg Roket Takımı, Rektör Prof

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ TEKNOFEST’TE FİNALE KALAN ROKET TAKIMI’NDAN REKTÖR PROF. DR. ERHAN TABAKOĞLU’NA ZİYARET

Dünyanın en önemli bilim, teknoloji ve uzay festivalleri arasına giren TEKNOFEST kapsamında düzenlenen “Roket Yarışması”nda 544 takım arasından ilk 55’e kalarak finale yükselme başarısı gösteren ve tamamı Trakya Üniversitesi öğrencilerinden oluşan Simurg Roket Takımı, Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’nu ziyaret etti.
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı öncülüğünde, Türkiye’nin önemli kurum ve kuruluşlarının destekleriyle bu yıl dördüncüsü gerçekleştirilecek TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali 2021 Roket Yarışması’nın finalistleri belli oldu. Trakya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü öğrencileri Yunus Emre Duran, Mehmet Ali Demir, Yusuf Güdücü, Mert Tosun, Burak Kırbaşoğlu ve Enes Çetin, İpsala Meslek Yüksekokulu Elektronik ve Otomasyon Bölümü Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Aydın Güllü danışmanlığında kurdukları Simurg Roket Takımı, TEKNOFEST 2021’de Orta İrtifa (3000 metre) kategorisinde finale kalma başarısı gösterdi.
TEKNOFEST 2021 Roket Yarışması kapsamında tasarladıkları roket ile Ön Tasarım Raporu (ÖTR), Kritik Tasarım Raporu (KTR) ve Atış Hazırlık Raporu (AHR) olmak üzere 3 farklı rapor değerlendirme süreçlerinin tamamını başarıyla geçen Simurg Roket Takımı, ilk kez katıldıkları yarışmada finale yükselerek atış yapma hakkı elde etti.
Toplamda 544 takımın yarıştığı TEKNOFEST 2021’de adını finale yazdıran Simurg Roket Takımı, 1-13 Eylül tarihleri arasında Tuz Gölü’nde yapılacak olan finallerde diğer finalistlerle birlikte atış yapacak.

Dereceye giren takımlar ise 21-26 Eylül’de İstanbul Atatürk Havalimanı’nda düzenlenecek olan TEKNOFEST’te duyurulacak.
Trakya Üniversitesi öğrencileri tarafından uzun süreçler ve büyük emekler sonucu elektronik, mekanik ve yazılımsal olarak geliştirilen roket ile Türkiye’nin yerli ve milli teknoloji hamlesine katkı sağlanması hedefleniyor.
Yunus Emre Duran: “Türkiye’nin Milli Teknoloji Hamlesini Gerçekleştirmesine Katkı Sağlamayı Hedefliyoruz.”
Simurg Roket Takımı, yapılacak final atışları öncesinde Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu ile bir araya gelerek destekleri için teşekkürlerini iletti. Rektörlük Yönetim Kurulu Odası’nda gerçekleşen ziyarette öğrenciler, ilk kez katıldıkları yarışmaya ilişkin hazırlık aşaması, tasarladıkları roketin teknik ve donanım özellikleri ile tasarımın ürün haline getirilmesi sürecini ve yaşadıklarını Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu ile paylaştı.
Pandemi süreci dâhil olmak üzere yaklaşık bir yıldır ekip olarak hiçbir şekilde durmadan bu proje üzerinde çalıştıkları bilgisini veren Simurg Roket Takımı Lideri Yunus Emre Duran “Ekibimizle gece gündüz demeden bu proje üzerinde çalışıyoruz.Evlerimizden dijital olarak toplantılarla, üniversitemiz laboratuvarlarında aylarca yatıp kalkarak bazen sanayiden çıkmadan projemizi geliştirmek için gayret ettik. İlk defa katıldığımız bir yarışmada ilk 55’e kaldık. Oldukça yoğun bir tempoda çalıştığımız bu süreçlerden sonra bu başarıyı elde edip Üniversitemizi gururlandırdığımız için mutluyuz. Bizlere destek olan hocalarımıza ve bizlere bu imkânları sunan üniversite yönetimine teşekkür ediyoruz. TEKNOFEST Roket Yarışması’nda derece elde ederek Milli Teknoloji Hamlesi çerçevesinde ülkemizin emin adımlarla ilerlediği bilim ve teknoloji yolculuğuna katkıda bulunmak istiyoruz.” ifadelerini kullandı.
Dr. Öğr. Üyesi Aydın Güllü: “Öğrencilerimiz, Emeklerinin Karşılığını Alıyor”
Dr. Öğr. Üyesi Aydın Güllü, TEKNOFEST’te derece elde etmek için yarışacaklarını söyleyerek, başarıda emeği geçenlere teşekkür etti. Başarıları çoğaltmak, yaygınlaştırmak ve kalıcı kılmak gerektiğini ifade eden Dr. Öğr. Üyesi Aydın Güllü, “Öğrencilerimiz ilk defa katıldıkları ve daha önce herhangi bir tecrübelerinin olmadığı bir konuda iyi bir noktaya geldiler.Yıl boyunca bu konuda üstün seviyelere çıkmak için çalıştılar. Uzun ve zorlu değerlendirme süreçlerinden başarıyla geride bıraktılar. Bugün de emeklerinin karşılığını alıyorlar. 544 ekip arasında son 55’e kaldılar ve atışlara katılma hakkı elde ettiler. Tuz Gölü’nde düzenlenecek yarışlarda diğer finalistlerle birlikte atış gerçekleştirecekler. Bu başarıda, Rektörümüzün ve Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Osman Nuri Hatipoğlu’nun önemli destekleri var. Öğrencilerimizin konaklaması, laboratuvar imkânlarının sunulması ve gerekli destekleyici ortamın oluşturulmasıyla ilgili önemli katkılarda bulundular. Bu tür başarıların daha da gelişip yaygınlaşmasını sağlamak ve üniversitemizin mühendislik alanındaki yetkinliğini genişletmek için çalışmalarımıza devam edeceğiz. Tüm öğrencilerimizi tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum.” şeklinde konuştu.
Prof. Dr. Osman Nuri Hatipoğlu: “Bu Başarının Süreklilik Taşıyacağını Düşünüyorum.”
Öğrencilerin başarılarıyla gurur duyduklarını ifade eden ve tebriklerini ileten Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Osman Nuri Hatipoğlu “Elde edilen başarıda ekip ruhunun, bilgi ve tecrübe paylaşımının büyük bir rolü var.Büyük bir özveri ve gayretle çalışmanın sonucunda ortaya çıkan güzel bir başarı. Zaman zaman öğrencilerimizi ziyaret ederek çalışmalarını yerinde gözlemleme fırsatım oldu. Adeta laboratuvarlarda kamp kurmuşlardı. Gerçek bir sinerji, ekip ruhu ve çalışma isteği oluşturmuşlar. Bu başarının sürekli olacağına ve her geçen gün artarak büyüyeceğine inanıyorum.” dedi.
Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu: “Gençlerin Neler Yapabileceğinin En Güzel Örneği.”
Trakya Üniversitesi öğrencilerinden oluşan Simurg Roket Takımını elde ettiği başarıdan dolayı tebrik eden Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, bundan sonra da başarılı gençlere gereken her türlü desteği vereceklerini ve her türlü imkânı seferber etmeye devam edeceklerini ifade etti. 
Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, “Üniversitemizin gelecek vadeden, kendine vizyon koyan pırıl pırıl gençleri ile bir araya gelmekten, kazanımlarını ve başarılarını paylaşmaktan onur duyuyoruz. Aldıkları eğitimleri faydalı bir amaca dönüştürmek, ülkemizin gelişmesinde ve kalkınmasında söz sahibi olabilmek için büyük bir emek ve özveriyle çalışıyorlar.Bu vesileyle dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST gibi önemli bir organizasyonda finale kalmaya hak kazanan öğrencilerimizi tebrik ediyorum. Ülkemizin havacılık ve savunma sanayi konusundaki gelişmelerini yakından takip ederek bu gelişmelere fayda sağlamayı hedeflemeleri Üniversitemiz adına gurur verici. Bu başarılar, iyi öğrenme ortamı ve ekip sinerjisi oluşturulduğu, güven duyulup desteklendiği takdirde gençlerimizin neler başarabileceğinin en güzel örneklerinden. Öğretim elamanlarımız ve öğrencilerimizin güç birliğinden doğan bu başarı, gelecekteki başarılarının da müjdecisi olacak. Bu büyük başarıda emeği geçen başta Dr. Öğr. Üyesi Aydın Güllü, Mühendislik Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Yılmaz Çan ve İpsala MYO Müdürümüz Dr. Öğr. Üyesi Hayati Arda olmak üzere tüm hocalarımıza teşekkür ediyorum. Öğrencilerimizin TEKNOFEST’te bizleri en iyi şekilde temsil edecekleri inancıyla kendilerine başarılar diliyorum.” ifadelerini kullandı.
Gençlerin başarısına ve heyecanına Havsa Belediyesi Başkanı Av. Aydın Balkan da ortak oldu. Ziyarete katılan Başkan Aydın Balkan, tüm ekibi tebrik ederek başarılarının devamını diledi.
Başarılı öğrencilerin ziyaretinde Rektör Yardımcısı Prof.Murat Türkyılmaz ile Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yılmaz Çan, İpsala Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Hayati Arda, İpsala Meslek Yüksekokulu Elektronik ve Otomasyon Bölümü Başkanı ve Simurg Roket Takımı Danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Aydın Güllü ve Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü Arş. Gör. Dr. Işık Çetintav da yer aldı..