Eğitim
Giriş Tarihi : 02-10-2021 09:58   Güncelleme : 02-10-2021 09:58

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ TRAKYA ÜNİVERSİTELİ İLK YARDIMCILAR, SERTİFİKALARINA KAVUŞTU

Edirne Valiliği bünyesinde kurulan İlk Yardım Eğitim Merkezi’nde (İYEMER) ilk yardım eğitimleri alan Trakya Üniversitesi çalışanlarına düzenlenen törenle sertifikaları verildi

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ TRAKYA ÜNİVERSİTELİ İLK YARDIMCILAR, SERTİFİKALARINA KAVUŞTU

Edirne Valiliği bünyesinde kurulan İlk Yardım Eğitim Merkezi’nde (İYEMER) ilk yardım eğitimleri alan Trakya Üniversitesi çalışanlarına düzenlenen törenle sertifikaları verildi.
Türkiye genelinde valilikler bünyesinde açılan ilk ve tek merkez olma özelliğini taşıyan İYEMER tarafından verilen temel ilk yardım eğitimlerine katılarak sertifika almaya hak kazanan Trakya Üniversitesi çalışanları için sertifika töreni düzenlendi. Edirne 112 Acil Çağrı Merkezi’nde faaliyet gösteren İYEMER bünyesinde üç gün süren temel ilk yardım eğitimlerine katılan ve İl Sağlık Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen sınavlarda başarılı olan 74 Trakya Üniversitesi çalışanı, Balkan Kongre Merkezi’nde düzenlenen törende sertifikalarına kavuştu.
“Doğru ve bilinçli yapılan ilk yardım hayat kurtarır.” sloganıyla yola çıkılarak Edirne Valiliği bünyesinde kurulan İlk Yardım Eğitim Merkezi’nde eğitimlerini tamamlayan üniversite çalışanlarına Sağlık Bakanlığı onaylı ilk yardım sertifikası ve ilk yardımcı kimlik belgeleri verildi.
Tören açılışında konuşan İYEMER Müdürü Ayten Sünetçiler, kurum ve kuruluşlara yönelik ilk yardım eğitimlerinin aralıksız devam ettiğini belirterek “İlk yardım eğitimi bilincinin güçlendirilmesi konusunda tüm Türkiye’ye örnek olacak eğitim merkezi olma hedefi taşıyoruz.

Bu kapsamda düzenlediğimiz eğitimlere katılarak toplumsal bilinç oluşmasına katkı sağlayan ve bizlere destek olan herkese teşekkür ediyorum.” dedi.
Trakya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Türkyılmaz, Türkiye’de her yıl çok fazla doğal afet ve trafik kazası yaşandığına dikkat çekerek ilk yardımın önemine vurgu yaptı. Bir insanın hayatından daha değerli bir şeyin olmadığını ifade eden Prof. Dr. Murat Türkyılmaz, “İlk yardım, insan hayatı için çok büyük bir öneme sahip. Ev kazaları, trafik kazaları ve doğal afetler gibi ani ve öngörülemeyen olaylar düşünüldüğünde hayat kurtarmaya ya da olası tehlikeleri en aza indirgemeye yönelik ilk yardımın geniş kitleler tarafından bilinmesi daha da önem kazanmakta. Ülkemizde trafik kazaları ve doğal afetler toplumsal hayatımızın en önemli gerçeklerinden. Her yıl binlerce vatandaşımız bu ve benzeri olaylarla hayatlarını kaybetmekteler. Doğru ilk yardımın hayat kurtaracağı gerçeğinden hareketle bu tür eğitimlerin düzenlenmesinde emeği geçen Valiliğimize, İYEMER’e, İl Sağlık Müdürlüğümüze ve bu konuda toplumsal bilinç oluşmasına katkı sunan tüm çalışanlarımıza teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.
Vali Yardımcısı Ali Uysal ise Trakya Üniversitesi ve Edirne Valiliği arasındaki iş birliğinin güzel örneklerinden birini daha yaşamaktan mutluluk duyduklarını ifade ederek Türkiye’de valilikler bünyesinde ilk ve tek olan bir merkeze sahip olduklarını söyledi.İlk yardım eğitiminin önemini hepimiz biliyoruz. Türkiye, bir doğal afet ülkesi ve her yıl istenmeyen pek çok olayla karşılaşıyoruz. Herhangi bir acil durumda ambulans ne kadar hızlı hareket etse de 3-5 dakikanın insan hayatında yaşamsal bir önemi var. İnsan hayatından değerli hiçbir şey yok.” şeklinde konuştu.
Törende sertifika ve kimlik belgelerinin verilmesinin ardından toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.
Edirne Valiliği İYEMER ve Trakya Üniversitesi iş birliğinde gerçekleşen ilk yardım eğitimi sertifika törenine Vali Yardımcısı Ali Uysal, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Türkyılmaz, 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürü İsmail Öztuna, İYEMER Müdürü Ayten Sünetçiler, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Selma Heves Yılmaz, Trakya Üniversitesi Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet Sezgin ve kursiyerler katıldı..