Eğitim
Giriş Tarihi : 18-11-2021 11:33   Güncelleme : 18-11-2021 11:33

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ TÜB IV. ULUSLARARASI SAĞLIK BİLİMLERİ KONGRESİ DÜZENLENDİ

TÜB IV. ULUSLARARASI SAĞLIK BİLİMLERİ KONGRESİ DÜZENLENDİ

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ TÜB IV. ULUSLARARASI SAĞLIK BİLİMLERİ KONGRESİ DÜZENLENDİ

Trakya Üniversiteler Birliği tarafından 2021 yılı etkinlikleri kapsamında “COVID-19 Pandemisine Multidisipliner Bakış” temasıyla IV. Uluslararası Sağlık Bilimleri Kongresi düzenlendi. Kırklareli Üniversitesi ev sahipliğinde çevrim içi gerçekleştirilen kongreye, tıp ve sağlık bilimlerinde alanında çalışan çok sayıda ulusal ve uluslararası araştırmacı ile akademisyen katıldı.
Trakya Üniversiteler Birliğine üye üniversitelerin katkılarıyla Kırklareli Üniversitesi ev sahipliğinde IV. Uluslararası Sağlık Bilimleri Kongresi düzenlendi. Bu yıl ” COVID-19 Pandemisine Multidisipliner Bakış” temasıyla düzenlenen kongreye, Trakya Üniversitesi ve birliğe üye diğer üniversitelerin yanı sıra yurt içi ve yurt dışındaki üniversitelerden de çok sayıda akademisyen bildirileri ile bilimsel katkı sundu.
Microsoft Teams üzerinden çevrim içi gerçekleştirilen kongrenin açılış konuşmasını yapan Kırklareli Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı ve Kongre Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Serpil Aközcan, iki gün boyunca devam edecek kongrede, farklı oturumlarda 178 bildiri sunulacağını ifade etti.

Dr. Serpil Aközcan, Trakya Üniversiteler Birliği bünyesindeki tüm üniversite rektörlerine ve destek veren herkese teşekkürlerini iletti.
Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Özdemir, Trakya Üniversiteler Birliğinin Türkiye’deki en aktif üniversite birliği olduğunu dile getirerek birliğe üye üniversiteler tarafından düzenlenen kongrenin COVID-19 ile ilgili önemli konulara ışık tutacağına inandığını belirtti.
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Süha Özden, COVID-19 salgını ile birlikte pek çok şeyin temelden değiştiğini ifade ederek bu tarz kongrelerin yeni bilgiler öğrenmek açısından çok anlamlı ve değerli olduğuna dikkat çekti.
Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bülent Eker de pandemi sonrası dünyanın sağlık, gıda ve savunma üzerine şekillendiğine vurgu yaparak tüm ülkelerin bu öncelikleri dikkate alarak planlamalar yaptıklarını söyledi.
IV. Uluslararası Sağlık Bilimleri Kongresi’nde beslenme, sağlık yönetimi, çocuk gelişimi, eczacılık, hemşirelik, ebelik, tıp, fizyoloji ve rehabilitasyon konularında bilgiler paylaşılacağını belirten Kırklareli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Meryem Çamur Demir ise kongrenin, nitelikli ve özgün akademik üretime katkı sağlaması bakımından önemli olduğunu hatırlattı.
Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Türkiye’nin COVID-19 ile mücadelede başarısına değinerek “Sağlık alanında ne denli güçlü ve başarılı olduğumuzu bir kez daha tüm dünyaya gösterdik. Ülkelerin salgınla başa çıkmakta zorlandığı ve pek çok konuda yetersiz kaldığı günlerde ülke olarak her türlü tedbir ve desteği ortaya koyduk. Tüm önlemlerin ivedilikle alındığı ve tüm çalışmaların titizlikte yürütüldüğü bu süreçte birliğimiz tarafından organize edilen ve COVID-19 salgınının farklı yönleriyle ele alınacağı kongrenin, bilim dünyasına önemli katkılar sağlayacağına inanıyoruz. Trakya Üniversiteler Birliği olarak hayata geçirdiğimiz bilimsel etkinliklerin, yurt dışından da araştırmacıların ve akademisyenlerin katılımıyla uluslararası bir niteliğe kavuşmasından da ayrıca gurur duyuyoruz. Birliğimiz giderek uluslararası bir markaya dönüşüyor.” dedi.
Açılış konuşmalarının ardından IV.Tıp ve Sağlık Bilimleri alanında yetkin araştırmacı ve akademisyenleri bir araya getiren kongreye Trakya Üniversitesinden Prof. Dr. Serap Ünsar, Prof. Dr. Aydan Ercan, Doç. Dr. Suzan Ökten, Dr. Öğr. Üyesi Hasan Cem Aykutlu, Dr. Öğr. Üyesi Gülşah Gedik, Dr. Öğr. Üyesi Serap Yılmaz ve Dr. Öğr. Üyesi Gamze Göger katılarak bilimsel katkıda bulundu.
Kongrede Prof. Dr. Serap Ünsar “COVID-19 Salgın Sürecinin Hemşirelik Eğitimine Yansımaları”, Prof. Dr. Aydan Ercan “Obezite Tedavisini Etkileyen Etmenler”, Doç. Dr. Suzan Ökten “COVID-19 Sürecinde Dezenfeksiyon Uygulamaları”, Dr. Öğr. Üyesi Cem Aykutlu “Pandemi Döneminde Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı”, Dr. Öğr. Üyesi Gülşah Gedik “COVID-19 Pandemisinde Aşı ve İlaç Geliştirme Çalışmaları”, Dr. Öğr. Üyesi Serap Yılmaz “COVID-19 Sürecinin İlaç Endüstrisi Üzerine Etkisi” ve Dr. Öğr. Üyesi Gamze Göger ” COVID-19 ve Bitkisel Ürünler” başlıklı sunumlar gerçekleştirdiler..