Eğitim
Giriş Tarihi : 01-10-2021 18:20   Güncelleme : 01-10-2021 18:20

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ VE ASPİLSAN’DAN DEV İŞ BİRLİĞİ

Türkiye’nin enerji konusunda öncü firmaları arasında yer alan ve Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı’nın bir kuruluşu olan ASPİLSAN ENERJİ; Kayseri, İstanbul ve Ankara’nın ardından Edirne’de, Trakya Üniversitesi çatısı altında bir Ar-Ge ofisi açtı

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ VE ASPİLSAN’DAN DEV İŞ BİRLİĞİ

Türkiye’nin enerji konusunda öncü firmaları arasında yer alan ve Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı’nın bir kuruluşu olan ASPİLSAN ENERJİ; Kayseri, İstanbul ve Ankara’nın ardından Edirne’de, Trakya Üniversitesi çatısı altında bir Ar-Ge ofisi açtı. Trakya Üniversitesi Teknopark’ta açılışı gerçekleştirilen ofis, sanayi ve üniversite iş birliği ile enerji alanında önemli çalışmaların ve aktif olarak üretimin gerçekleştirileceği bir üs olarak hizmet verecek.
Teknolojik altyapısı, güçlü akademik kadrosu ve Teknopark’ı ile Ar-Ge ve inovasyonun bölgedeki üssü olan Trakya Üniversitesi ile ülkemizin en önemli enerji firmalarından biri olan ASPİLSAN arasında iş birliği protokolüne imza atıldı. İki kurum arasında birçok alanı kapsayan iş birliğinin ilk adımı olarak, Trakya Üniversitesi Teknopark’ta ASPİLSAN Ar-Ge Ofisi açıldı.
Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfının %98 hisse ile sahibi olduğu ASPİLSAN ENERJİ ile Trakya Üniversitesi, temiz ve yenilenebilir enerji alanı başta olmak üzere pek çok alanda ortak projeler geliştirecek.

İkim kurum arasındaki iş birliği, üretime doğrudan katkı sağlayacak.
Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu: “ASPİLSAN ile iş birliği yapmaktan mutluyuz.”
ASPİLSAN Yönetim Kurulu Başkanı Necati Tekin, Yönetim Kurulu Başkanvekili Mustafa Ongun Yalçın, Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Ahmet Turan Özdemir, Genel Müdür Ferhat Özsoy ve Plan Proje Yönetim Müdürü Evren Bıtıl’dan oluşan heyet, iş birliğini geliştirmek üzere Trakya Üniversitesi’ne bir ziyaret gerçekleştirdi. Ziyarette konuşan Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, ASPİLSAN’ın Türkiye için stratejik öneme sahip bir kuruluş olduğunu belirterek, ülkemiz için böylesine önemli bir görevi üstlenen ASPİLSAN ile iş birliği yapmaktan büyük mutluluk duyduklarını belirtti. İki kurum arasındaki iş birliği sayesinde ülkeye hizmetlerini sürdüreceklerini ifade eden Rektör Tabakoğlu, “Üretilen fikirler, alınan patentler sanayinin kullanımına sunulmadığında, ticari bir ürüne dönüşmediğinde maalesef bir değer kazanmıyor. Üniversite olarak son teknoloji ile donatılmış laboratuvarlarımız, alanında uzman hocalarımız var.Bu iş ve güç birliği ile üretime doğrudan katkı sağlayacak somut adımlar atmış olacağız.” şeklinde konuştu.
İş birliğinin hayata geçmesinde büyük emek ve gayretleri bulunan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Türkyılmaz’a teşekkür eden Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu “Murat Hocamız yapılmayanı yapıyor, büyük projeleri hayata geçiriyor. Yapacağımız tüm proje ve çalışmalar, devletimize ve milletimize katkı sağlasın ve hedeflerimize emin adımlarla ilerlememize vesile olsun inşallah. Teknoparkımızda 100’ün üzerinde firmamızda 360’dan fazla doktoralı çalışan var. Burada, zaman içerisinde farklı ortaklıkların da doğabileceğini hissediyorum. Avrupa Birliği ve TÜBİTAK projelerinde deneyimli, onlarca patent tecrübesine sahip Ünversitemiz tüm gücü ile yanınızda.” ifadelerini kullandı.
ASPİLSAN Genel Müdürü Ferhat Özsoy: “İş birliği talebimize Trakya Üniversitesi kadar hızlı dönüş yapan kurum olmadı.”
Edirne’de bulunmaktan ve Trakya Üniversitesi ile birlikte imza atılacak projelerin bir parçası olmaktan büyük bir mutluluk duyduklarını ifade eden ASPİLSAN Genel Müdürü Ferhat Özsoy ise, “İki kurumun iş birliğinde hem savunma hem de enerji sektöründe ülkemizin ilerlemesine hizmet edeceğiz.Çünkü iş birliği taleplerimize bu kadar hızlı geri dönüş yapan başka bir kurum olmadı. Bu da Trakya Üniversitesi’nin sanayi ile iş birliğine ne kadar hazır olduğunu gösteriyor. Murat Türkyılmaz Hocamızın proaktif yaklaşımıyla kısa sürede çok hızlı bir yol aldık.” dedi.
Prof. Dr. Murat Türkyılmaz: “Ülkemizin geleceğinde söz sahibi olacağız.”
Türk Savunma Sanayi’nin bu kadar büyük işlere imza attığı, tarihî bir dönüşümün yaşandığı şu günlerde sektörün önemli temsilcilerinden ASPİLSAN ile kapsamlı bir iş birliğine gitmekten büyük bir gurur ve mutluluk duyduklarını söyleyen Trakya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Türkyılmaz, “Türkiye’nin tek lityum iyon pil üretim tesisini kuran ASPİLSAN, savunma sanayinin ihtiyaç duyduğu ürün ve hizmetlerin yanı sıra yerli ve millî otomobilimize yönelik çalışmalar da gerçekleştiriyor. Temiz ve yenilenebilir enerji ve bilhassa hidrojen enerjisi alanında yine ülkemizde söz sahibi bir kurum. Türkiye için böylesine önemli bir vazifeyi yerine getiren ASPİLSAN ile iş birliği geliştirmekten, ortak proje ve çalışmalara imza atacak olmaktan büyük bir gurur duyuyoruz.Trakya Üniversitesi olarak tüm imkân ve kabiliyetlerimizle iş birliğine hazırız.” diyerek geniş vizyonu ile kendilerini her konuda destekleyen Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’na teşekkür etti.
Rektörlük Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen görüşmelerin ardından kent gezisine katılan ASPİLSAN heyeti; Selimiye Camii, Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık ve İmaret Müzeleri ile Güzel Sanatlar Fakültesi’ni ziyaret etti. Güzel Sanatlar Fakültesi’nde Dekan Prof. Melihat Tüzün eşliğinde Mezuniyet Sergisi’ni gezen heyetin bir sonraki durağı Trakya Üniversitesi Teknopark oldu.
ASPİLSAN Enerji, Trakya Üniversitesi Teknopark’ta Ar-Ge Ofisi Açtı
ASPİLSAN Enerji, Kayseri’de bulunan merkezin yanı sıra İstanbul ve Ankara’daki AR-GE Merkezlerine bir yenisini daha ekledi. Trakya Üniversitesi Teknopark’ta gerçekleşen açılış öncesi Trakya Üniversitesi Teknopark Genel Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Özgür Özdemir tarafından faaliyetler hakkında bilgi verildi. Teknopark modellemesinin Kuzey Makedonya ve Kosova’ya ihraç edilmesi ile ülkemizin ihracat kalemine bir yenisini daha ekleyeceklerini ifade eden Dr.Üyesi Özgür Özdemir, faaliyet gösteren firma sayısı ve firmaların uzmanlık alanları ile istihdam edilen çalışanların niteliklerini aktardı.
Edirne ve Trakya’nın fırsatlarla dolu olduğunu ifade eden ASPİLSAN Genel Müdürü Ferhat Özsoy, bu fırsatlara hızlıca çözümler üreterek büyük atılımlar ve kazançlar sağlanabileceğini belirtti. Trakya Üniversitesi Teknopark’ın model yapısını çok beğendiklerini ifade eden Ferhat Özsoy, burada açacakları Ar-Ge merkez ofisini, temiz enerji alanında çok önemli çalışmalara imza atılacak bir üs olarak gördüklerini söyledi.
Toplantıda Edirne’nin sınır şehri olması ile sınır ötesi birçok ortak projenin hayata geçmesi için kritik bir öneme sahip olduğuna dikkat çekilerek Trakya Üniversitesi’nin uluslararası öğrenci ve mezunlarının da bu noktada kritik bir rol üstlenebileceği vurgulandı.
Trakya Üniversitesi Teknopark’ta gerçekleşen tanıtım toplantısının ardından ASPİLSAN Edirne AR-GE Merkezi’nin açılışına geçildi. Merkezin açılışı, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Türkyılmaz, ASPİLSAN Yönetim Kurulu Başkanvekili Mustafa Ongun Yalçın ve Genel Müdür Ferhat Özsoy tarafından kesilen kurdele ile gerçekleşti.
TÜTAGEM’e ziyaret ve Rektörlükte Heyetler Arası Toplantı Gerçekleştirildi
Açılış seremonisinin ardından Trakya Üniversitesi ve ASPİLSAN heyeti, TÜTAGEM’i ziyaret etti.Dr. Şaban Aktaş ve ekibi tarafından karşılanan heyet, TÜTAGEM’i gezerek laboratuvar hizmetleri, cihazlar ve gerçekleştirilen çalışmalar hakkında detaylı bilgiler aldı.
Rektörlük Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen heyetler arası tanışma toplantısında ise iki kurum arasında hayata geçecek iş birlikleri üzerine fikir alışverişi yapıldı. Yazılım ve temiz enerji alanında akademik çalışmalar gerçekleştirilmesi ve bu alanda özel donanımlı öğrenciler yetiştirilmesine dikkat çekilen toplantıda heyetler arasındaki etkileşimin sürdürülmesi konusunda görüş birliğine varıldı.
Toplantılarda Trakya Üniversitesi’ni Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Türkyılmaz başkanlığındaki, Prof. Dr. Metin Aydoğdu, Prof. Dr. Ferhat Karabulut, Prof. Dr. Şaban Aktaş, Prof. Dr. Tolga Sakallı, Doç. Dr. Doğan Eryener, Doç. Dr. Ufuk Bağcı, Doç. Dr. Emre Atılgan, Doç. Dr. Erdoğan Bulut, Öğr. Gör. Serdar Özer ve Öğr. Gör. Burcu Özer’den oluşan heyet temsil ederken ASPİLSAN adına Yönetim Kurulu Başkanvekili Mustafa Ongun Yalçın, Genel Müdür Ferhat Özsoy, Plan Proje Yönetim Müdürü Evren Bıtıl, İstanbul AR-GE Müdürü Emre Ata ve Proje Yöneticisi Mustafa Yemlihalıoğlu görüşmelere katıldı..