Eğitim
Giriş Tarihi : 01-02-2022 14:18   Güncelleme : 01-02-2022 14:18

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ YAYINLARINDAN YENİ BİR KİTAP ÇIKTI

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ YAYINLARINDAN YENİ BİR KİTAP ÇIKTI

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ YAYINLARINDAN YENİ BİR KİTAP ÇIKTI

Trakya Üniversitesi öğretim görevlileri Dr. Salih Koralp Güreşir ve Dr. Mehmet Dervişoğlu’nun editörlüğünü yaptığı “Pâyidâr (Balkanlar Üzerine Dil-Tarih-Edebiyat Araştırmaları)” kitabı yayımlandı.
Türk Dili Bölümü Öğr. Gör. Dr. Salih Koralp ve Öğr. Gör. Dr. Mehmet Dervişoğlu’nun editörlüğünü yaptığı “Pâyidâr (Balkanlar Üzerine Dil-Tarih-Edebiyat Araştırmaları)” kitabı, Trakya Üniversitesi Yayınları’ndan çıktı. 
Kısa süre önce okuyucuyla buluşan kitabın tanıtım yazısında “Balkanlar, bize göre gidenler için hüznün ve acının ifadesi olduğu kadar geride kalanların özlemini ve gelecek vuslat gününün neşesini de ifade eder. Bu doğrultuda on beş farklı üniversiteden yirmi altı araştırmacının bir araya geldiği bu çalışma, Balkan coğrafyasında milletimizin bıraktığı mirasa küçük bir katkı sunarak onu payidar kılma gayretindedir. ‘Ayak, temel, kök, zemin’ anlamlarına gelen ‘pay’ kelimesi ve ‘elde tutan, sahip’ anlamındaki –dār ekinin birleşmesiyle oluşmuş ‘pâyidâr’ kelimesi Balkanlar üzerine temennilerin ve gayelerin adeta özeti gibidir. Bundan dolayı çalışma ‘Pâyidâr’ şeklinde isimlendirilmiştir.” ifadeleri yer alıyor.
Öğr. Gör. Dr. Salih Koralp ve Öğr. Gör. Dr. Mehmet Dervişoğlu’nun editörlüğünü üstlenerek konuyla ilgili akademik çalışmaları bir araya getirdiği Pâyidâr (Balkanlar Üzerine Dil-Tarih-Edebiyat Araştırmaları) adlı kitapta Balkanlar üzerine yazılan edebi eserlerin incelemesi, gelenekler ve halk edebiyatı ürünleri üzerine çözümleme ve incelemeler, Balkanlarda Türkçenin tarihte ve günümüzdeki durumu, Balkanlarda yapılmış Türkçe yayınlar, önemli şahsiyetler, tarihî olaylar ve bunlarla ilgili vesikalar ve benzeri konular okuyucunun dikkatine sunuluyor.