Eğitim
Giriş Tarihi : 04-10-2021 14:28   Güncelleme : 04-10-2021 14:28

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ YAZAR SABRİYE CEMBOLUK, EDİRNE KONFERANSLARI’NIN KONUĞU OLDU

Edirne’nin siyasal, sosyal, kültürel ve ekonomik tarihine ışık tutmak amacıyla gerçekleştirilen “Edirne Konferansları” ilham verici konu ve konuklarını ağırlamayı sürdürüyor

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ YAZAR SABRİYE CEMBOLUK, EDİRNE KONFERANSLARI’NIN KONUĞU OLDU

Edirne’nin siyasal, sosyal, kültürel ve ekonomik tarihine ışık tutmak amacıyla gerçekleştirilen “Edirne Konferansları” ilham verici konu ve konuklarını ağırlamayı sürdürüyor. Konferans dizisine bir yenisini ekleyen Trakya Üniversitesinin son konuğu Edirne Kırmızısı romanının yazarı Sabriye Cemboluk oldu.
Trakya Üniversitesi Merkez Kütüphane Konferans Salonu’nda düzenlenen etkinliğe konuşmacı olarak bir dönem Edirne’de de yaşayan “Edirne Kırmızısı” romanının yazarı Sabriye Cemboluk katıldı. Konferansta, roman ve hikâyelerinde genellikle Trakya, Edirne ve Rumeli’yi konu edinen Sabriye Cemboluk, Trakya Üniversitesinin ellerinde yeniden değer kazanan ve kent kimliğine kazandırılma çalışmaları devam eden Edirne Kırmızısı’nı anlattı.
Konferansın açılış konuşmasını yapan Doç. Dr. Nurten Çetin, merkez olarak başlattıkları “Edirne Konferansları” dizisinin, Edirne’nin unutulmuş pek çok değerinin yeniden gün yüzüne çıkarılması ve kent tarihinin günümüze aktarılması açısından önemli olduğunu belirterek Trakya Üniversitesinin misyonu ve vizyonu doğrultusunda Edirne Kırmızısı renginin gerçek değerinin anlaşılmasına katkı sunmak istediklerini belirtti. Üniversite olarak Edirne’nin değerlerini hem öğrencilerle hem de kentle buluşturmak amacıyla hareket ettiklerini ifade eden Doç. Dr. Nurten Çetin, yazar Sabriye Cemboluk’un, Edirne değerlerinin anlatılması ve tanıtılmasında önemli katkıları olduğunu söyleyerek böyle bir etkinlikte kendilerini ağırlamaktan memnuniyet duyduklarını belirtti.
Edirne Kırmızısı rengi ve eserini oluşturma süreci hakkında katılımcılara bilgiler veren Sabriye Cemboluk, Edirne Kırmızısı’nın her yönüyle bir Edirne değeri olduğunu söyledi. Edirne’nin unutulmuş, tarihin tozlu katmanları arasında bırakılmış bir değerin hikâyesini kaleme aldığını ifade eden Sabriye Cemboluk, “Bu kitabın esas kızı Edirne Kırmızısı, esas oğlu ise Edirne kentidir. Eserde, bu ikisinin birlikteliğini ve aşkını göreceksiniz. Bu öyle bir aşk ki yüzyıllar sonra da kendilerini hatırlattı ve bugün hala biz o aşkı konuşuyoruz.” dedi.
Kitabın satırları arasında sadece bir renge değil, bir döneme de ışık tutulduğuna dikkat çeken Sabriye Cemboluk, “Kitapta ele aldığım ve yazmakta ısrar ettiğim Edirne Kırmızısı konusu, kesinlikle doğru bilgilere ve araştırmalara dayalı. Edirne Kırmızısı ile ilgili geçmişte yaşamış karakter ve olayları, tarihin akışını değiştirerek temsili gerçeklikte bu kitapta bir araya getirdim. Roman yazıyorsanız bazen tarihle yüzde yüz aynı olmayan küçük kayma noktaları olur, oralara kurgu yapmak zorunda kalırız ancak onun dışında her şey tarihsel gerçekler ışığında yazıldı. Kitabın ortaya çıkmasında ve böyle bir değeri tekrar hatırlamamızda emeği geçenler ile bizlere her zaman destek olan sevgili okuyucularıma teşekkür ediyorum. Edirne, benim sevdam. Hayatımın büyük bölümü yurt içi ve yurt dışında farklı pek çok kentte geçti ancak memleket denildiğinde aklıma gelen ve burnumu sızlatan tek yer Edirne’dir. Edebiyat, bir kentin ve o kentin var olan değerlerinin tanıtım noktasında büyük önem taşımaktadır. Umarım bu kitapla Edirne’miz ve bu önemli renk hak ettiği ilgiye ve değere kavuşur.” ifadelerini kullandı.
Yaklaşık bir saat süren konferans; hediye takdimi, toplu fotoğraf çekimi ve Yazar Sabriye Cemboluk’un kaleme aldığı eserler için düzenlenen imza töreni ile son buldu.